Google Fotoğraflar, Yapa Zeka İle Geliştirildi

blank
Google Fotoğraflar, Yapa Zeka İle Geliştirildi

İçerik: Google Fotoğraflar, Yapa Zeka İle Geliştirildi

Google, Android’deki Google Fotoğraflar uygulamasını, kullanıcıların arama devine resimlerinin içeriğini anlatmasına olanak tanıyan yeni bir seçenekle güncelledi. Google, bu resimleri etiketleyerek nesne tanıma algoritmalarını iyileştirebilir ve bu da Fotoğraflar’ı daha kullanışlı hale getirir. Bu, Google gibi çok sayıda veriye ve çok sayıda kullanıcıya sahip teknoloji devleri tarafından en iyi şekilde uygulanan kararlı bir AI geliştirme döngüsüdür.

Bu hiç de alışılmadık bir uygulama değil. Makine öğrenimi sistemleri yalnızca kendi kendine öğrenmez ve bu uygulamaların büyük çoğunluğunun insanlar tarafından etiketlenmiş veriler kullanılarak öğretilmesi gerekir. CAPTCHA’ların sizden resimlerdeki arabaları ve motosikletleri tanımlamanızı istemesinin nedeni aynıdır. Bu nesneleri tanımlayarak, aynı şeyi yapmak için yapay zekayı eğitiyorsunuz.

Özellik, Google Foto’nun en son sürümünde görünür. Uygulamanın menüsündeki ara düğmesine hafifçe vurun, aşağı kaydırın ve “Google Fotoğraflar’ı iyileştirmeye yardımcı olun” seçeneğini göreceksiniz. 9to5Google tarafından bildirildiği gibi, üzerine tıklayın ve karşınıza dört görev sunulacak: fotoğraflar için yazdırma tercihlerinizi açıklama; tercih ettiğiniz kolajlar veya animasyonlar; hangi fotoğrafların hangi tatil etkinliklerine ait olduğunu belirlemek için (ör. Noel veya Cadılar Bayramı); ve fotoğrafların içeriğini belirlemek (“Bu fotoğraftaki en önemli şeyleri adlandırın”).

Google’ın özellik hakkında bir yardım sayfasında açıkladığı gibi: “Katkılarınızın hesabınız üzerindeki etkisini görmek zaman alabilir, ancak girdiniz mevcut özellikleri iyileştirmenize ve yenilerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır; örneğin, hangi fotoğrafların yazdırılacağı konusunda iyileştirilmiş öneriler veya istediğiniz daha yüksek kaliteli kreasyonlar. Cevaplarınızı istediğiniz zaman silebilirsiniz. ” (Bunu yapmak için, ekranın sağ üst tarafındaki üç noktalı menüye dokunun ve “Cevaplarımı sil” e basın.) Yazma sırasında, güncelleme iOS’ta değil, yalnızca Android’de mevcut görünüyor.

Bu, Google Fotoğraflar uygulamasına yeni bir ekleme gibi görünse de, temeldeki yazılım çok daha eskidir. Süreç, şirketin 2016 yılında başlattığı bir kitle kaynak kullanımı platformu olan “Crowdsource by Google” tarafından desteklenmektedir. Veri etiketlemeyi oyunlaştırır, önemli noktaları doğrulama, metin parçacıklarının duyarlılığını belirleme gibi görevleri tamamlayarak kullanıcıların puan ve rozet kazanmasına olanak tanır (bir incelemedir olumlu veya olumsuz, örneğin), el yazısı notları ve diğer benzer işleri yazıya dökmek. Yine de açık olmak gerekirse: Kullanıcılar, Google’dan sanal övgülerin ötesinde çalışmaları için gerçek bir ödül almıyor.

Google’ın müthiş makine öğrenimi ürünlerini kullanırken tüm bunları hatırlamakta fayda var: İnsanlar onlara öğretmeye yardım etmeseydi bunların yarısı kadar iyi olamazlardı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google Fotoğraflar, Yapa Zeka İle Geliştirildi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör