Milli Savaş Uçağı 2023’te Hangar’dan Çıkacak

blank
Milli Savaş Uçağı 2023'te Hangar'dan Çıkacak

İçerik: Milli Savaş Uçağı 2023’te Hangar’dan Çıkacak

Milli Savaş Uçağı 2023’te Hangar’dan Çıkacak: Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Belma Şahaner’in hazırlayıp sunduğu TRT Radyo 1’de yayınlanan “Yerli ve Milli” programına katıldı. Kotil, canlı telefon bağlantısı ile katıldığı programda TUSAŞ’ın Milli Muharebe Uçağı projesi ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

C4 Defence tarafından bildirildiği üzere Prof.Dr.Temel Kotil, katıldığı radyo programında MMU’nun 18 Mart 2023’te hangardan ayrılacağını söyledi. Kotil, sertifikasyon çalışmalarının MMU için 2025 yıl kadar süreceğini belirtti. hangardan çıktıktan sonra 3 saatte teslim edilecek.

2029 yılını MMU’nun göreve başlayacağı tarih olarak işaretleyen Prof. Dr. Temel Kotil, proje tamamlandığında Türkiye’nin 5’inci nesil savaş uçağı üretebilecek sayılı ülkelerden biri olacağını vurguladı. Kotil, MMU projesi tamamlandığında TAI’de savaş uçağı tasarımı konusunda deneyimli 6000 mühendisin yer alacağını belirtti. Söz konusu mühendislerin sonraki projelerde altyapıyı oluşturacağını söyledi.

Milli Muharebe Uçağı Projesi Hakkında
Savunma sanayine çok yakın, ilgilenen herkes için heyecan yaratan 5. Nesil MM Future Türk savaş uçakları projesi, Türkiye’nin en büyük savunma sanayi projesine ev sahipliği yapan muazzam fırsatlar. Ülkemizin bu proje üzerinde çalışıyor olması bile Türk havacılık sektörü için özgüven ve teknolojik atılımlar getiriyor. 5. nesil modern bir savaş uçağı üretme hedefi, dünyadaki sadece bir avuç ülkenin cesaret edebileceği çok çetin bir süreçtir. Türk Savunma Sanayii, Atak, Milgem, Altay, Anka ve Hürkuş gibi Milli Savunma Sanayii projelerinden elde edilen heyecan, milli destek ve tecrübe ile bu zorlu projede başarıya ulaşacak kadar olgunlaştı.

Bir başka açıdan Türk Savunma Sanayii, ülkemizin hayati savunma ihtiyaçları doğrultusunda uluslararası pazarda rekabetçi bir 5.Nesil savaş uçağı üretmek zorundadır. Aksi takdirde Türkiye büyük bir yatırımdır, ilk uçuşa kadar harcanması planlanan 8,2 milyar dolar gibi, insanlar zaman kaybedecek ve önümüzdeki 50 yıl içinde modern ve milli bir savaş uçağına sahip olma ihtimali bir daha olmayacak.

blank

Türkiye Cumhuriyeti projesi, dost ve müttefik ülkelerin de yer almasına kapı açıyor. Bu bağlamda Malezya ve Pakistan’ın MMU projesini çok yakından takip ettikleri ve basına yansıdığı biliniyor.

MMU ile Türk Hava Kuvvetleri birçok yeni kabiliyete sahip olacak. Hava Kuvvetlerimizin F-16 gibi bir benchmark bırakarak yeni bir döneme adım atmasını sağlayacak bu projede yer alacak büyük şirketlerin sorumluluklarına kısaca bir göz atalım.

  • TAI: Gövde, tasarım, entegrasyon ve yazılım.
  • TEI: Motor
  • ASELSAN: AESA Radar, EW, IFF, BEOS, BÜRFIS, Akıllı Kokpit, uyarı sistemleri, RSY, RAM.
  • METEKSAN: Ulusal Veri Bağlantısı
  • ROKETSAN, TÜBİTAK-SAGE ve MKEK: Silah sistemleri
0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Milli Savaş Uçağı 2023’te Hangar’dan Çıkacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör