Tesla, Ekran Arızası Nedeniyle 158.000 Arabayı Geri Çağırıyor

blank
Tesla, Ekran Arızası Nedeniyle 158.000 Arabayı Geri Çağırıyor

İçerik: Tesla, Ekran Arızası Nedeniyle 158.000 Arabayı Geri Çağırıyor

Tesla, Ekran Arızası Nedeniyle 158.000 Arabayı Geri Çağırıyor: Ajansın Çarşamba günü yayınladığı bir mektuba göre, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi Tesla’dan ekran konsollarının arızalanması olası 158.000 Model S ve Model X aracı geri çağırmasını istedi. Güvenlik ajansı, bu araçlardaki “medya kontrol birimlerinin” arızalarının araç sahibinin araçlarının yedek kamerasına, iklim kontrollerine ve Tesla’nın Otopilot sürücü yardım sistemine erişimini kesebileceğini ve kaza riskini artırabileceğini söylüyor.

NHTSA’nın Tesla’nın düzeltmesini istediği kusurun temelinde yatan sorun, 2012-2018 Model S sedanların ve 2016-2018 Model X SUV’lerin ekranlarında kullanılan yıpranmış flash bellek yongalarını içeriyor. Bir sahibi bu Teslalardan birini her açtığında, ekranlara güç veren NVIDIA Tegra 3 işlemcideki 8GB eMMC NAND flash bellek yongasının toplam kapasitesini tüketir. Bu kapasiteye ulaşıldığında – genellikle yaklaşık beş ila altı yıl sonra, ajans diyor – ekranlar tuğlaya dönüşüyor. Anakart, sorunla ilgili ilk olarak 2019’da bildirildi.

Tesla, NHTSA’ya ajansa göre bu yongaya sahip tüm birimlerin “kaçınılmaz olarak başarısız olacağını” doğruladı ve ayrıca 2020’den 2028’e kadar sürecek tahmini haftalık onarımları gösteren istatistiksel bir model sağladı ve çoğu arıza 2022’de gerçekleşti.

NHTSA, geçen Haziran ayında soruna ilişkin resmi bir soruşturma başlattı ve Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın araçları geri çağırması talebine rağmen soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Tesla’nın buna uyup uymayacağı belli değil. Şirket, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Mektupta NHTSA, Tesla’nın arızaları hafifletmek amacıyla kablosuz yazılım güncellemeleri yayınladığını kabul ediyor, ancak ajans bunların yeterince ileri gitmediğine inanıyor – özellikle de sorun yedek kameraya erişimi engellediği için federal olarak yetkilendirilmiş özellik. Ajans, “Bu güncellemeler prosedür açısından ve esasen yetersiz” diye yazıyor.

Tesla, arabalarda büyük dokunmatik ekranların kullanımını yaygınlaştırırken, bu eski modellerde birden fazla sorunu vardı. NHTSA’nın geri çağırma talebinin kalbindeki flash bellek sorununun ötesinde, erken Tesla ekranları da tipik otomotiv standartlarına uygun olmadıklarından kabarcıklanma ve sarı bantlardan muzdaripti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla, Ekran Arızası Nedeniyle 158.000 Arabayı Geri Çağırıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör