Türk Deniz Kuvvetleri Milli Yönetim Sistemini Kuruyor

blank
Türk Deniz Kuvvetleri Milli Yönetim Sistemini Kuruyor

İçerik: Türk Deniz Kuvvetleri Milli Yönetim Sistemini Kuruyor

Türk Deniz Kuvvetleri Milli Yönetim Sistemini Kuruyor: Türk savunma sanayi bünyesinde geliştirilen teknolojiler ile envanterdeki denizaltıların kabiliyetleri artırılıyor.

TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr.Hasan Mandal, SAHA İstanbul ve İstanbul Sanayi Odası işbirliğiyle “3. Savunma Sanayii Buluşmaları” nda “Yerlileştirmeye Örnek Olarak Savunma Sanayii” başlıklı panele önemli açıklamalarda bulundu. Hasan Mandal yaptığı konuşmada, yerli ve milli olarak geliştirilen ve üretilen “Milli Üretim Entegre Sualtı Muharebe Yönetim Sistemi-Preveze Sınıfı Uygulaması Müren-Preveze” sisteminin Türk Deniz Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılacağını duyurdu.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal konuşmasında, “Bugün Müren-Preveze Savaş Yönetim Sisteminde çok güzel haberler aldık. Şu anda Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından kullanılmaktadır. “açıklamada bulundu.

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan denizaltılar, Preveze sınıfı denizaltıların “yarı ömür modernizasyonu” ve “Milli Üretim Entegre Sualtı Muharebe Yönetim Sistemi-Preveze Sınıfı Uygulaması Müren-Preveze” projeleri ile güçlendirilmiştir. TÜBİTAK Bilgi ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) tarafından geliştirilen Müren-Preveze SYS projesinde birçok Türk savunma sanayi şirketi yer alıyor.

Proje kapsamında Preveze sınıfı denizaltılarda savaş yönetim sisteminin yerleşik birimleri modernize edildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın sualtı muharebe unsurlarının önemli bir parçası olan PREVEZE Sınıfı denizaltı gemilerimiz TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilecek olan MÜREN SYS ile birlikte proje ile ulusal olarak geliştirilecek elektronik donanım ve yazılım; Sonar, su altı akustik sistemi ve Entegre Sualtı Muharebe Yönetim Sistemleri, dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak. Proje kapsamında yapılacak çalışmalar ile yerlileştirme amacının yanı sıra hızlı, etkin ve milli hizmet desteği sağlanacak; Gerektiğinde üst sistemler milli imkanlarla modernize edilerek döviz tasarrufu sağlanacaktır.

Projede kazanılan bilgi ve tecrübe daha sonraki modernizasyon projelerinde kullanılabilir. Su üstü ve / veya su altı savaş platformlarımızı ulusal sistemlerle donatmak, bu platformların hem hayatta kalması hem de yaşam döngüsü lojistik desteği açısından kritik öneme sahiptir.

HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından ortaklaşa geliştirilen Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi “Advent”, Müren-Preveze ile ilk kez denizaltı platformunda hizmet verecek.

31 Temmuz 2018 tarihinde TÜBİTAK BİLGEM ile Meteksan Savunma arasında, MÜREN SYS sonar ve su altı akustik sistemleri, ön elektronik ve sinyal işleme donanım ve yazılımlarının ulusal gelişimi, üretimi ve entegrasyonu için “Ulusal Üretim Entegre Sualtı Muharebe Yönetimi Yönetimi” MÜREN SYS’nin çok önemli bir parçası olan Preveze Sınıfı Uygulaması için Sistem, Sonar Alt Sistemi (SAS) Tedarik Sözleşmesi imzalandı. Bu alandaki en son gelişme, MÜREN PREVEZE Sonar Alt Sistemi Projesi kapsamında TÜBİTAK BİLGEM’in katılımıyla 2 Mart tarihinde Faz 1 Fabrika Kabul Testlerinin başlaması oldu.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türk Deniz Kuvvetleri Milli Yönetim Sistemini Kuruyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör