Hackerlar Covid-19 Aşı Belgelerini Sızdırdı

blank
Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

İçerik: Hackerlar Covid-19 Aşı Belgelerini Sızdırdı

Hackerlar Covid-19 Aşı Belgelerini Sızdırdı: Avrupa Birliği için ilaçları değerlendiren ve onaylayan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) geçtiğimiz ay bir siber saldırıya uğradı ve Covid-19 ile ilgili belgeler çalındı.

Ajans, bazı belgelerin siber suçlular tarafından çevrimiçi olarak yayınlandığını duyurdu. Siber güvenlik kuruluşu ESET konuyu mercek altına aldı.

Avrupa İlaç Ajansı EMA yaptığı basın açıklamasında durumu şu şekilde paylaştı: “EMA’ya yönelik siber saldırı ile ilgili devam eden soruşturmaya göre Covid-19 ilaçları ve aşıları ile ilgili bazı üçüncü şahıs belgelerine yasa dışı erişim sağlandı ve bu belgeler sızdırıldı. internete. Polis yetkilileri bu konuda gerekeni yapacak. “

Sızan belgeler muhtemelen aşı üzerinde çalışan şirketlerin belgeleriydi. Kurum, sistemlerinin çalıştığını ve aşı için onay ve değerlendirme programında herhangi bir aksaklık olmadığını belirtti. Merkezi Hollanda’da bulunan ajans, ilk olarak 9 Aralık 2020’de bilinmeyen bir kaynaktan gelen bir siber sorun yaşadığını duyurdu. Sonra belgelerin sızdırıldığı ortaya çıktı. Yapılan incelemeye göre, veri ihlali bir BT uygulaması ile sınırlıdır. Tehdidin organizatörleri, Covid-19 ilaçları ve aşıları dahil bilgileri doğrudan hedef aldı.

Hangi veriler sızdırıldı?
Toplanan veriler; “E-posta ekran görüntülerini, EMA personel yorumlarını, Word belgelerini, PDF’leri ve PowerPoint sunumlarını” içerir. Etkilenen firmalar olaydan haberdar edildi.

İhlal edilen şirketler de açıklama yaptı
Saldırının ardından aşı geliştiren BioNTech ve Pfizer şirketleri, belgelerine erişimi olan şirketler arasında olduklarını duyurdu. İki şirket, ihlalle ilgili şu ortak açıklamayı paylaştı: “Pfizer ve BioNTech şirketlerinin, Covid-19 aşı adayı BNT162b2’ye ait ve EMA’nın sunucularında depolanan bazı düzenleyici gereklilik belgelerine reşit olmayan erişim sağladığını öğrendik. BioNTech veya Pfizer sistemlerinin bu olayla bağlantılı olarak herhangi bir ihlale maruz kalmadığını belirtmek isteriz. Çalışmaya katılanların kimliğinin erişilen verilere göre belirlendiğine dair herhangi bir bilgimiz bulunmamaktadır. “

Aşı dolandırıcılığı girişimlerini sık sık göreceğiz.
Siber güvenlik kuruluşu ESET, Covid-19 aşıları ve ilaçlarıyla ilgili siber saldırılar veya dolandırıcılık girişimleriyle birçok kez karşılaşacağımız konusunda uyardı. Dünyanın dört bir yanındaki kolluk kuvvetleri, aşılamaya başlama fırsatını değerlendirerek para kazanmak isteyen siber suçlular ve dolandırıcılar konusunda tetikte. ABD Hazine Bakanlığı, suçluların Covid-19 aşılama sürecini kötüye kullanma girişiminde bulunabilecekleri konusunda ciddi bir uyarıda bulunan kurumlardan biri, örneğin aşılama sırasında onu öne çıkarmak için yanıltıcı teklifler.

Bu tür tekliflerin sahte olduğunu unutmayın. Birçok ülkede aşılama stratejisi, yüksek risk gruplarına ve sağlık çalışanlarına öncelik verir. Aşıyı satmak için benzer teklifler veya tekliflerle karşılaşırsanız, bunlar sahtedir – örneğin, pandemi başladıktan kısa bir süre sonra ortaya çıkan koronavirüs ile ilgili dolandırıcılıklar.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Hackerlar Covid-19 Aşı Belgelerini Sızdırdı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör