İtalya, 2 Genç Kızın Ölümünden Sonra TikTok’u Engelledi

blank
TikTok, Seçimle İlgili Yaklaşık 350.000 Videoyu Kaldırdı

İçerik: İtalya, 2 Genç Kızın Ölümünden Sonra TikTok’u Engelledi

TikTok, genç kullanıcılara yaklaşımıyla ilgili artan endişelerle karşı karşıyadır. Guardian, İtalya’nın Veri Koruma Kurumu’nun (DPA), “bayılma” boğulma yarışmasına katıldığı iddia edilen 10 yaşındaki bir kızın öldükten sonra yaşı doğrulanamayan kullanıcılar için TikTok’u engellediğini bildirdi.

Yetkililer, sahte bir doğum tarihi kullanarak kaydolmanın 13 yaşın altındaki çocuklar için çok kolay olduğunu söylediler, bu da gevşek önlemlerin çocuğu hizmete soktuğunu ve hayatına mal olduğunu öne sürdü.

DPA ayrıca TikTok’u, 14 yaşın altındaki çocuklar sosyal ağlara kaydolduğunda ebeveyn iznini gerektiren İtalyan yasalarını ihlal etmekle suçladı. Düzenleyici ayrıca veri politikalarına da itiraz etti. DPA’ya göre TikTok, çocuklar için risk uyarılarını ve diğer bilgileri özelleştirmez ve yayınlar, içeriği özel yapma seçeneği gerektiren yasalara uymak yerine varsayılan olarak herkese açıktır.

Şirketin, verileri ne kadar süreyle sakladığı, bilgileri nasıl anonimleştirdiği ve materyalleri AB dışına nasıl aktardığı konusunda belirsiz olduğu bildiriliyor.

Blok 15 Şubat’a kadar sürecek ve TikTok’un DPA’nın taleplerini karşılamak için o zamana kadar süresi olacak.

Bir TikTok sözcüsü, şirketin İtalya’nın hamlesine nasıl tepki vereceğini söylemedi. Bunun yerine temsilci, güvenliğin TikTok’un “mutlak önceliği” olduğunu ve sosyal medya devinin tehlikeli davranışları “teşvik eden, destekleyen veya yücelten” hiçbir içeriğe izin vermediğini vurguladı.

Trajedi, sosyal ağlarda reşit olmayan kullanıcılar için izlemenin eksikliklerini ve zorluklarını göstermektedir. TikTok’un reşit olmayan kullanıcılar hakkındaki kuralı, ABD’nin COPPA çocuk veri gizliliği yasası nedeniyle küçük bir bölüm değildir, ancak benzer kurallara sahip tek ülke bu değildir ve bazıları yaş sınırlarına göre daha sıkı yaptırımlarda ısrar edebilir. Şirketin hem benzer ölümleri önlemek hem de baskılardan kaçınmak için önemli ölçüde daha sert önlemler uygulaması gerekebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: İtalya, 2 Genç Kızın Ölümünden Sonra TikTok’u Engelledi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör