Teknoloji haberleri Ubuntu Mac’lerde çalışabilecek

blank
Linux, Apple M1 Mac'lerde Çalışacak Şekilde Tasarlandı

İçerik: Teknoloji haberleri Ubuntu Mac’lerde çalışabilecek

Teknoloji haberleri Ubuntu Mac’lerde çalışabilecek. Linux, Apple M1 Mac’lerde Çalışacak Şekilde Tasarlandı. Güvenlik testi için iOS’un sanallaştırılmış bir sürümünü sunan bir güvenlik firması olan Corellium, Ubuntu’yu başarılı bir şekilde M1 Mac’lere taşıdı ve diğerlerinin takip etmesi için bir eğitim yayınladı. Ubuntu’nun değiştirilmiş sürümü, normal kullanıcı arayüzüne önyüklenir ve USB desteği içerir.

Corellium’daki ekip, Ubuntu’yu tam olarak nasıl çalıştırdıklarını ayrıntılı olarak açıkladı ve ayrıntılarla ilgileniyorsanız, bu iyi bir derinlemesine okuma. Bir dizi M1 bileşeni Apple’ın mobil yongalarıyla paylaşılırken, standart olmayan yongalar, Ubuntu’nun düzgün çalışmasını sağlamak için Linux sürücüleri oluşturmayı zorlaştırdı.

Apple, M1 Mac’lerini çift önyükleme veya Boot Camp’i göz önünde bulundurarak tasarlamadı. Apple’ın yazılım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi, daha önce Windows veya Linux gibi alternatif işletim sistemlerini yerel olarak başlatmak için resmi desteği reddetmişti. Sanallaştırma, Apple’ın tercih ettiği yöntem gibi görünüyor, ancak bu, insanların kendi bağlantı noktalarını oluşturmalarını engellemedi.

Düzenli olarak çeşitli donanımlarda Linux çalıştıran bir geliştirici olan Hector Martin, Linux’u M1 Mac’lere de taşıyor. Geliştiriciler, Apple’ın M1 yongalarının sunduğu performans avantajlarından ve Linux’u sessiz ARM tabanlı bir makinede çalıştırma becerisinden etkilenmiş görünüyor. Linux yaratıcısı Linus Torvalds Kasım ayında “Uzun zamandır Linux çalıştırabilen bir ARM dizüstü bilgisayar bekliyordum,” dedi. “Yeni Air, işletim sistemi dışında neredeyse mükemmel olurdu.”

Corellium CTO’su Chris Wade, bu yeni bağlantı noktasını bir Mac Mini M1’de “tamamen kullanılabilir” olarak tanımlıyor ve tam Ubuntu masaüstünü USB’den başlatarak çalışıyor. Bununla birlikte, ağın çalışmasını sağlamak için bir USB-C dongle’a ihtiyacınız olacak ve bağlantı noktasını çalıştırma işlemi, Linux ve özel çekirdekler hakkında biraz bilgi sahibi olmayı gerektirecektir. Corellium, bu beta projesini denemekle ilgileniyorsanız, süreçle ilgili bir eğitim yayınladı.

Corellium, Apple’ın işletim sistemi korumaları çerçevesinde çalışma konusunda biraz deneyime sahiptir. Corellium, güvenlik araştırmacılarına güvenlik açığı keşfine yardımcı olmak için sanal bir iPhone sunuyor. Corellium’a dava açacak kadar Apple’ı kızdıran bir süreç. Apple, Ağustos 2019’da telif hakkı gerekçesiyle şirkete karşı bir dava açtıktan sonra, geçen yılın sonlarında Corellium’a karşı erken bir meydan okumayı kaybetti. Apple daha sonra Ocak 2020’de DMCA ihlallerini iddia etti ve bir yargıç Aralık ayında telif hakkı ihlali iddialarını reddetti. Ayrı DMCA iddialarına ilişkin bir karar ertelendi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Teknoloji haberleri Ubuntu Mac’lerde çalışabilecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör