Tesla mühendisi Şirket Yazılımlarını Çalmakla Suçlanıyor

blank
Tesla Tekrar Açıldıktan Sonra Yüzlerce COVID-19 Vakası Bildirdi

İçerik: Tesla mühendisi Şirket Yazılımlarını Çalmakla Suçlanıyor

Tesla, personelin teknolojisini çaldığı iddialarına yabancı değil, ancak son davası doğruysa özellikle küstah olabilir. Electrek’in öğrendiği gibi, EV üreticisi, Aralık 2020’nin sonlarında işe başladıktan sonra üç gün içinde şirketin özel Warp Drive yazılımını (satın alma ve diğer sistemleri otomatikleştirmek için kullanılır) çaldığı iddiasıyla mühendis Alex Khatilov’a dava açtı. Khatilov’un, Warp Drive ile ilgili komut dosyalarını kendi kişisel Dropbox hesabına.

Şirket ayrıca Khatilov’u eylemlerini örtbas etmeye çalışmakla suçladı. Bildirildiğine göre, soruşturmacılar onu sorguya çekerken yalnızca kişisel belgeleri aktardığı konusunda yalan söyledi ve araştırmacılara Dropbox alanına erişim izni verirken dosyaları “unuttuğunu” iddia etti. Tesla, mühendisin görüşmenin başında Dropbox uygulamasını ve diğer dosyaları silmeye bile çalıştığını söyledi.

Tesla, Khatilov’un başkalarıyla koordine olduğuna inanıp inanmadığını söylemedi. Ancak, Khatilov’un tüm eylemlerini “ortaya çıkarmadığı” ve Tesla’nın dosyalarını hâlâ paylaşıyor olabileceği konusunda uyardı. Çalışan, pandemi nedeniyle uzaktan çalışmak zorunda kaldı ve bu da dosyaların silindiğini doğrulamayı zorlaştırdı.

Otomobil üreticisi, geçmişte, Tesla sırlarını kendileriyle birlikte getiren askerleri işe almaktan Rivian ve Zoox’a dava açarak teknolojisine karşı oldukça korumacı olmuştu. Bu, Elon Musk’un “sabotajcı” dediği Martin Tripp gibi şahısları dava etmenin yanı sıra. Khatilov davası, doğruysa, muhtemelen Tesla’nın ticari sır hırsızlığıyla ilgili endişelerini artırabilir – eğer insanlar sadece otomasyon araçlarını çalmak için kaydolurlarsa, Tesla tüm önemli elektrikli araçlarını ve kendi kendine sürüş teknolojisini kıskançlıkla korumayı haklı hissedebilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla mühendisi Şirket Yazılımlarını Çalmakla Suçlanıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör