Apple, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

blank
Apple, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

İçerik: Apple, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

Apple, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya: Avrupa’daki bir tüketici savunuculuğu grubu, şirketin İtalya’daki eski iPhone’ları kasıtlı olarak kısıtladığını söyleyerek Apple’a karşı en son davayı açtı. İlk olarak TechCrunch tarafından bildirilen potansiyel sınıf dava davası, 2014 arasında İtalya’da satılan iPhone 6, 6 Plus, 6S ve 6S Plus modellerinin sahipleri için tazminat olarak 60 milyon Euro (yaklaşık 73 milyon dolar) veya cihaz başına yaklaşık 60 Euro talep ediyor ve 2020. İtalya’nın Altroconsumo’sunu da içeren AB’de bir şemsiye savunuculuk kuruluşu olan Euroconsumers, tüketicilerin cihazlarının pillerini değiştirmek için ödediği ortalama tutarın 60 € olduğunu söylüyor.

“Tüketiciler Apple iPhone’ları satın aldıklarında, sürdürülebilir kalitede ürünler bekliyorlar. Euroconsumers politika ve uygulama başkanı Els Bruggeman yaptığı açıklamada, ne yazık ki iPhone 6 serisinde olan bu değildi ”dedi. “Tüketiciler dolandırılmakla kalmadı, hayal kırıklığı ve maddi zarara uğramak zorunda kaldılar mı, çevresel açıdan bakıldığında bu tamamen sorumsuzluktur.”

Euroconsumers, Belçika’daki üye kuruluşlar Test-Achats ve İspanya’daki OCU adına Aralık ayında iki benzer dava açtı. Grup yaptığı basın açıklamasında Portekiz’de dördüncü bir dava planladığını söyledi.

Bir Apple sözcüsü The Verge’e gönderdiği bir e-postada, “Herhangi bir Apple ürününün ömrünü kasıtlı olarak kısaltmak veya kullanıcı deneyimini düşürmek için hiçbir zaman ve asla yapmayacağız,” dedi. “Hedefimiz her zaman müşterilerimizin sevdiği ürünler yaratmak oldu ve iPhone’ları olabildiğince uzun süre dayanmasını sağlamak bunun önemli bir parçası.”

Apple, eski iPhone’ları yavaşlattığını kabul ettikten sonra, geçen Mart ayında ABD’de 500 milyon dolarlık bir anlaşma yapmayı kabul etti. Pil ömrünü korumak için kısıtlanan iPhone 6 veya 7 satın alan tüketicileri telafi etti. Durum, teknoloji devinin “Batterygate” tartışmasından çıktı. İPhone kullanıcıları 2017’de, iOS’un iPhone pilleri eskidikçe işlemci hızlarını sınırladığını keşfettiklerinde. Apple, telefonların performansıyla ilgili sorunları çözmek için özelliğin var olduğunu tüketicilere açıklamadı. Kullanıcılar, yavaşlama özelliğini bilselerdi, birçoğunun yaptığı gibi tamamen yeni bir telefon almak yerine pili değiştireceklerini söylediler.

Şirket Kasım ayında ikinci bir anlaşmaya varmayı kabul etti – bu sefer 34 ABD eyaleti ile ek 113 milyon dolar karşılığında. Eyalet başsavcıları, Apple’ın eski telefonların kasıtlı olarak yavaşlamasını gizleyerek şirketin pilleri değiştirmek yerine yeni telefon satın alan insanlardan kâr elde edebileceğini “tam olarak anladığını” söyledi. Apple, bu anlaşmadaki iddiaların hiçbirini kabul etmedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple, Yeni Bir Davayla Karşı Karşıya

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter, Donald Trump’ın Destek Hesaplarını Engelledi

Twitter, Donald Trump’ın Destek Hesaplarını Engelledi. Trump, destekçileri tarafından 6 Ocak’ta ABD Başkenti’nin ölümcül kuşatmasının …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör