Apple’da Büyük Bir Yönetici Değişikliği Oldu

blank
Apple'da Büyük Bir Yönetici Değişikliği Oldu

İçerik: Apple’da Büyük Bir Yönetici Değişikliği Oldu

Apple’da Büyük Bir Yönetici Değişikliği Oldu: 2012’den beri şirketin donanım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapan Dan Riccio, şirkette “yeni bir role” geçiş yaparken, Apple’ın donanım ekibi neredeyse on yılın en büyük sarsıntısını yaşıyor. Apple’ın baş donanım mühendisi olarak, Apple’ın M1 çipleri üzerinde çalışmaya ek olarak iPhone 12 ve 12 Pro’yu tasarlayan donanım ekibine liderlik eden John Ternus alacak. Ternus, 2013’ten beri Apple’da donanım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısıdır.

Apple’da donanım mühendisliğinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısının rolü çok önemlidir: pozisyon doğrudan CEO Tim Cook’a rapor verir ve Mac, iPhone, iPad ve iPod mühendislik ekiplerine liderlik etmekten sorumludur. Ternus’un yeni rolü, Apple’ın yazılım mühendisliği kıdemli başkan yardımcısı Craig Federighi’nin iOS ve macOS’un geliştirilmesini yönetmesi gibi, onu şirketin donanım çabalarından sorumlu kılacak.

Riccio, Apple’dan ayrılmayacak: Doğrudan Cook’a bağlı olarak şirket için belirtilmemiş bir “yeni proje” üzerinde çalışıyor olacak. Riccio, Apple’ın duyurusunda şöyle açıklıyor: “Sırada en sevdiğim şeyi yapmayı dört gözle bekliyorum – tüm zamanımı ve enerjimi Apple’da daha fazla heyecanlanamayacağım yeni ve harika bir şey yaratmaya odaklayarak.

Bu dil tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Apple’ın 2012’de donanım mühendisliğinden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak ayrıldığında Riccio’nun selefi Bob Mansfield için sunduğu tanımın neredeyse aynısı olmasından kaynaklanıyor. Riccio gibi, Mansfield de “gelecekteki projeler üzerinde çalışmaya” geçti. Doğrudan Cook’a bildirilen isimsiz rol – Bloomberg, Mansfield’ın Apple’dan tamamen emekli olduğu Aralık 2020’ye kadar önde gelen Apple’ın sürücüsüz otomobil ekibini içeriyor.

Apple’ın gelecekteki otomotiv hedefleri şu anda yapay zeka yöneticisi John Giannandrea tarafından yönetiliyor. Ancak Mansfield’ın ayrılmasının ardından, bu projedeki kıdemli donanım mühendislerinde bir boşluk var gibi görünüyordu.

Riccio’nun hareketi, Apple’ın yönetici liderlik ekibinden son yıllarda, efsanevi ürün tasarımcısı Jony Ive (Kasım 2019’da kendi tasarım şirketi LoveFrom’u kurmak için istifa eden) ve Apple’ın dünya çapında pazarlamadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Phil Schiller’in ardından son yıllarda ayrılması oldu. Schiller, App Store ve Apple Etkinliklerini yönetmeye yeniden odaklanırken 2020’de yerini Greg Joswiak aldı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple’da Büyük Bir Yönetici Değişikliği Oldu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör