COVID-19 Sürecinde Vücut Direncinin Artırılmasına Yönelik Öneriler

İçerik: COVID-19 Sürecinde Vücut Direncinin Artırılmasına Yönelik Öneriler

COVID-19 Sürecinde Vücut Direncinin Artırılmasına Yönelik Öneriler: Dünyada ve ülkemizde etkisi tüm hızıyla devam eden Covid-19 virüsünün neden olduğu hastalıkla mücadele edebilmek için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. Bu dönemde vücut direncini artırmanın yolu doğru besinler ile dengeli beslenmekten geçer. Memorial Kayseri Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Merve Sır, koronavirüse yakalanan bireylere sağlıklı beslenme önerileri sundu.

Doğal besinler tercih edilmeli

Koronavirüse yakalandıktan sonra, her birey semptomlu veya semptomsuz yiyecek ve içecek sırasına çok dikkat etmelidir. Hastalık süresince tüm besinler dengeli ve düzenli bir şekilde tüketilmeli ve doğal besinler tercih edilmelidir. Uygun beslenme ile bağışıklık sistemi güçlendirilebilir ve kilo kontrolü de sağlanabilir. Vücudun savunma sistemini destekleyen çinko, demir ve A, C, D ve E vitaminleri gibi belirli mikro değerler gıdalarda bol miktarda bulunur.

Sebzeler ve meyveler bu besin değerlerinin yoğunluğuna sahiptir ve bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmelidir. Özellikle gıdalardan yeterli düzeyde alınamayan D vitamini bu dönemde oldukça önemlidir. Vücuttaki D vitamini seviyesi kontrol edilmeli, düşük seviye varsa gerekli replasman tedavisine başlanmalıdır. İnsan vücudunun etkisi bilinmeyen bir virüse karşı savaşabilmesi için, odak noktası bağışıklık sistemini güçlendirmek olmalıdır.

Koronavirüse karşı bol miktarda sıvı alın
Süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, meyveler, sebzeler ve baklagillerden oluşan bir beslenme programı bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Şeker, pirinç, beyaz un ve fast food’dan yapılan hamur işlerinin alımı sınırlandırılmalıdır. Kilo verme sürecinde hastalıktan muzdarip olanlar çok düşük kalorili ve eksik besin içeren diyetler yememelidir. Özellikle tat ve koku alma duyusunun kaybolmasına bağlı olarak beslenme ile ilgili sorunlar olabilir. Özellikle tat alma duyusunun olmaması nedeniyle beslenme güçlükleri ortaya çıkar. Hastalık sürecinde tüm besinler dengeli bir şekilde tüketilmeli ve bol sıvı alınmalıdır. Vücudun yaklaşık% 60’ını oluşturan su hayati önem taşır. İçme suyunu engelleyen çay ve kahve tüketimi sınırlandırılmalı ve uygun bitki çayları tercih edilmelidir. Diğer bir deyişle, vücuttan sıvının atılmasını sağlayan idrar söktürücü etkisi olan kafeinli içecekler hastalık sırasında dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Bağışıklık için mikro besin içeren besinler

 • A Vitamini: Havuç, karalahana, biber, ıspanak, ton balığı ve yumurta.
 • C vitamini: Turunçgiller, çilek, mango, domates.
 • D Vitamini: Balık, et, yumurta, süt ürünleri ve mantarlar.
 • E Vitamini: Fındık, badem, ayçekirdeği.
 • Çinko: İstiridye, sakatat, peynir, yulaf ezmesi ve mercimek.
 • Demir: Et, baklagiller, susam ve darı.
 • Hastalık sırasında hafif egzersiz yapılmalıdır
 • Koronavirüs tedavi sürecinde evde düzenli hafif egzersizlere devam edilmelidir. Önemli bir belirti olan kas ağrısı ortaya çıksa da, yapılacak hafif egzersizler morali de artıracaktır. Hastalık sırasında fiziksel yorgunluk en aza indirilmeli ve uyku için ayrılan süre artırılmalıdır.
 • Spor bağışıklık sistemini harekete geçirirken, vücudu da zorlar. Yorucu egzersizden sonra vücut enfeksiyonlara daha duyarlı hale gelir. Açık pencere etkisinin kurbanı olmamak için sadece hafif egzersizler yapılmalıdır.

Hastalığın etkisini azaltmak için öneriler
Bu dönemde vücuda güç vereceği düşüncesiyle fazla yemek yemek doğru bir yaklaşım değildir. Her besin grubu uygun şekilde tüketilmelidir.
Gün içinde öğünler atlanmamalı, aralarında sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

 • Hastalık sırasında bol su için. Sıvı alımı, vücutta biriken toksinlerin atılması için özellikle önemlidir.
 • Koronavirüs tedavisi sırasında limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivi gibi bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler tüketilmelidir.
 • Ateşin neden olduğu terlemenin olumsuz etkisini ortadan kaldırmak için ıslak giysiler sık ​​sık değiştirilmelidir. Çok fazla olmasa da alınacak ılık bir duş vücudu rahatlatacaktır.
 • Günde en az 8 saat uyumak bağışıklık sistemini güçlendirecektir.
 • Hastalık süresince gündüz gece uykusunu etkilemeyecek 1-2 saatlik şekerlemeler iyi olacaktır.
 • Bağışıklık sistemini etkileyen alkol tüketilmemelidir. Özellikle solunumu etkileyen sigaradan kaçınılmalıdır.
 • Rastgele vitamin ve takviye kullanımından kaçınılmalı ve bir doktora danışılmalıdır.
0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: COVID-19 Sürecinde Vücut Direncinin Artırılmasına Yönelik Öneriler

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör