En Çok Kullanılan 5 Siber Dolandırıcılık Yöntemi

blank
En Çok Kullanılan 5 Siber Dolandırıcılık Yöntemi

İçerik: En Çok Kullanılan 5 Siber Dolandırıcılık Yöntemi

En Çok Kullanılan 5 Siber Dolandırıcılık Yöntemi: Siber suçlular para çalma konusunda son derece yaratıcı olabilir. Herhangi bir kimliği alabilir ve güncel olayları kendi yararlarına kullanmak için zaman kaybetmezler. Siber güvenlik firması ESET, dolandırıcılar tarafından yaygın olarak kullanılan 5 yöntemi paylaştı ve koruma için bazı ipuçları sağladı.

Çevrimiçi alışveriş dolandırıcılığı

Pandemi sırasında, özellikle maske ve el dezenfektanları gibi bazı ürünlerdeki malzeme kıtlığı nedeniyle birçok çevrimiçi dolandırıcılık vakası yaşandı. Ayrıca dolandırıcılar, örneğin ünlü markaların lüks ürünlerini çok düşük fiyatlarla sunmak için sahte bir web sitesi oluşturabilir. Ancak buradan sipariş verdiğinizde ürün size hiç ulaşmayabilir ve daha da kötüsü kredi kartı bilgileriniz suçlular tarafından ele geçirilirse kartınızdan büyük miktarlarda para çekilebilir.

Bu tür dolandırıcılıklar nedeniyle para kaybetme olasılığını azaltmak için satıcı hizmet sözleşmesini ve iade politikalarını inceleyin. Müşteri incelemelerine göz atın. Çok fazla kişisel bilgi paylaşmanız istenirse şüpheci olun.

Para kurye dolandırıcılığı
Suçlular, pandemi günlerinde normal olan evden çalışma veya çevrimiçi buluşma hizmetlerini kullanarak insanları cezbetmeye çalışır. Güven kazandıktan sonra para veya çek gönderirler ve kurbandan bunu başka birine göndermesini isterler. Bunun birkaç sonucu vardır. İlk aşamada temiz olan bir çek daha sonra sahte olabilir ve banka sizden çeki ödemenizi isteyebilir veya bir ceza olayının parçası olan parayı taşıyor olabilirsiniz. Kendinizi yasal olarak zor bir durumda bulabilirsiniz.

Burada verebileceğimiz tavsiyeler aslında çok basit; Bir müşterinin, amaçlanan iş için başka bir müşteriye veya alt yükleniciye para aktarması gerekiyorsa, bu rolü kabul etmeyin. Veya çevrimiçi buluşma yoluyla tanıştığınız kişi sizden onun adına bir yere para göndermenizi isterse, şüphelenip reddedin.

Piyango ve ödül dolandırıcılığı
Bu tür dolandırıcılıklar genellikle potansiyel kurban para veya lüks bir ödül kazandığını belirten bir e-posta, telefon veya kısa mesaj aldığında başlar. Mesaj, sınırlı bir süreye sahip olduğunu ve ödülü almak için vergileri, nakliye masraflarını veya diğer hayali masrafları karşılamak için biraz para ödemesi gerektiğini belirtir. Ancak mağdur, talep edileni ödedikten sonra herhangi bir ödül almayacaktır.

Başka bir yöntemde; kurbanlardan büyük ödüllü bir yarışmaya veya piyangoya katılmaları istenir. Kazanma şanslarını artırmak veya piyangoya daha fazla giriş yapmak için ödeme yapmaları söylenir. Ancak bu durum mağdurun dolandırılmasına neden olur.

Zor kazandığınız parayı bu tür dolandırıcılıklarda kaybetmemek için bir spam filtresi kullanabilirsiniz. Bu sayede dolandırıcılıkla ilgili birçok e-postanın posta kutunuza ulaşmasını engellemiş olursunuz. Ancak, bu e-postalardan bazıları gelen kutunuza ulaşırsa, herhangi bir yarışmaya veya çekilişe katılmadığınızdan emin olun ve e-postayı spam olarak işaretleyin.

Vergi kaçakcılığı
Popüler bir taktik, yerel bir vergi makamının kimliğine bürünerek kimlik hırsızlığı e-postalarını kullanmaktır. Bu şekilde mağdurlardan hassas kişisel ve finansal bilgiler elde edilmeye çalışılır ve bu bilgiler dolandırıcılık amacıyla kullanılır. Bu tür saldırılarda dolandırıcılar, vergi beyannamenizde bir yeri yanlış doldurduğunuzu iddia ederek veya vergi ödemenizin güncelliğini yitirdiğini ve hemen ödemezseniz cezalar ile karşılaşacağınızı belirterek sizi aldatmaya çalışırlar.

Kendinizi korumanın birçok yolu vardır. Yerel vergi dairenizden bir e-posta alırsanız, bunun doğru olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, vergi dairenizle iletişime geçerek bunu doğrulamaktır. Tehdit teşkil ettiğini düşündüğünüz bir çağrı alırsanız, arayanın adını ve bilgilerini isteyin ve ilgili kurumdan bu bilgileri doğrulayın.

Yatırım dolandırıcılığı
Yatırım dolandırıcılıklarında ifade bazen farklı olsa da ana mesaj aynıdır: Yatırımınızı hızlı ve kolay bir şekilde katlayın. Dolandırıcılar, çeşitli stratejiler kullanarak kurbanlarını aldatmaya çalışır. Genellikle ilk başlangıç ​​noktası e-posta yoluyla iletişim kurmaktır.

Her şeyden önce, kolay para kazanmak için garantili bir yatırım veya yöntem olmadığını unutmayın. Sizi ilgilendiren veya size hitap edebileceğini düşündüğünüz bir teklifle karşılaştığınızda mutlaka teklifi ve teklifle ilgili şirketi araştırmalısınız.

Son fakat en az değil: İhtiyatlı bir yaklaşım benimseyerek ve mevcut bilgileri dikkatlice inceleyerek dolandırıcılığı fark edebilirsiniz. Makalemizi ünlü bir Rus atasözü ile bitirelim: “Güven, kontrolü engellemez.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: En Çok Kullanılan 5 Siber Dolandırıcılık Yöntemi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör