Telegram, Facebook’a Kayıtlı Telefon Numaralarını Satıyor

blank
Telegram, Facebook'a Kayıtlı Telefon Numaralarını Satıyor

İçerik: Telegram, Facebook’a Kayıtlı Telefon Numaralarını Satıyor

Telegram, Facebook’a Kayıtlı Telefon Numaralarını Satıyor: Bildirildiğine göre 500 milyon kullanıcının özel bilgilerini içeren bir veritabanına erişim, bir siber suç forumunda satılıyor. Motherboard, Facebook’tan iki yıldan daha uzun bir süre önce çekilen verileri barındıran veritabanının insanların telefon numaralarını içerdiğini bildirdi. İzinsiz takipçilerin daha sonra (mesajlaşma uygulaması) Telegram için otomatik bir bot kullanabileceğini ve bilgisayar korsanlarının bu numaraları bir kimliğe bağlamak için aramasına olanak tanıdığını ekledi.

Henüz geçtiğimiz günlerde gündeme bomba gibi düşen Whatsapp ve Facebook’un kullanıcı bilgilerini 3. taraflarla paylaştığı iddiası ve Whtasapp’ın kullanıcı verilerine tam ulaşmasına izin veren güncelleme skandalı sonra yaşana gelişmeler kullanıcıların canını sıkmaya devam ediyor.

Birçok insan yaşanan Whatsapp ve Facebook skandalı sonrası Telegram ve Signal gibi diğer online mesajlaşma platformlarına yönelmişti. Ancak göründüğü kadarıyla Telegram da çok güvenli gözükmüyor.

Tek seferde 10.000’e kadar arama kredisi satın alabilmenize rağmen, erişim, arama başına temelinde satılıyor ve tek bir arama 20 dolara mal oluyor.

Rapor, botu kendisi için test ettiğini ve telefon numaralarını gizli tutmayı seçen bir kullanıcının numarasını belirleyebileceğini söylüyor. Facebook’un veri ihlalinin gerçek olduğunu ve Ağustos 2019’da çözülen bir güvenlik sorunuyla ilgili olduğunu doğruladığı söyleniyor. Sistemi test ettiğini ve sızıntıda mevcut Facebook kimliklerinin bulunmadığını tespit ettiğini ekledi.

Ancak bu, telefon numaranız Ağustos 2019’dan önce Facebook’un veritabanına bağlanırsa bilgilerinizin satışa sunulabileceği anlamına gelir. Kullanıcılar, istenmeyen aramalarda ani artışa dikkat etmeli ve hesaplarında mümkün olduğunca az veri bulundurmalıdır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Telegram, Facebook’a Kayıtlı Telefon Numaralarını Satıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör