NASA’nın OSIRIS-REx Sondası Mayıs’ta Geri Dönecek

blank
NASA'nın OSIRIS-REx Sondası Mayıs'ta Geri Dönecek

İçerik: NASA’nın OSIRIS-REx Sondası Mayıs’ta Geri Dönecek

NASA’nın OSIRIS-REx Sondası Mayıs’ta Geri Dönecek: NASA’nın uzay aracı yakında asteroit Bennu’ya veda edecek. NASA, OSIRIS-REx’in Dünya’ya yakın asteroitle buluşmasından iki buçuk yıl sonra, 10 Mayıs’ta gezegenimize geri dönüş yolculuğuna başlayacağını duyurdu. Ajans, malzemeleri analiz etmenin bize Güneş Sisteminin oluşumu ve burada Dünya’daki yaşamın başlangıcı hakkında daha fazla fikir vermesi umuduyla Bennu’dan örnekler toplamak için uzay aracını 2016 yılında fırlattı.

OSIRIS-REx, örnek toplama için mükemmel yeri bulmak için buluşmadan sonra aylarca asteroidin yüzeyini gözlemledi. Ekim 2020’de nihayet uzay kayasının yüzeyine, bilim insanlarının inceleyebileceği regolit örneklerini toplamaya yetecek kadar dokundu. Aslında, görevin 60 gramlık ihtiyacından fazlasını kaptı, bu yüzden numune kabı sızmaya başladı ve NASA’nın bunu güvence altına almak için süreci hızlandırması gerekiyordu.

OSIRIS-REx proje müdür yardımcısı Michael Moreau, Mayıs ayında Dünya’ya gitmek üzere yola çıkmanın, misyonu, kalkış manevrasının uzay aracının en az miktarda yakıt tüketeceği zaman “tatlı noktaya” koyduğunu açıkladı. Uzay aracı, geçtiğimiz birkaç yıldır üzerinde çalıştığı kayayı tamamen terk etmeden önce, Nisan ayı başlarında bir uçuş daha yapabilir.

OSIRIS-REx ekibi şu anda başka bir uçuş yapmanın mümkün olup olmadığını araştırıyor, bu da ona dokun ve git örnek koleksiyonunun Bennu’nun yüzeyini nasıl etkilediğine dair veri toplamanın bir yolunu verecek. Ayrıca ekibe, kameraları ve spektrometreleri dahil olmak üzere uzay aracının araçlarının durumunu değerlendirme şansı da verecek. OSIRIS-REx’in topladığı numuneleri Eylül 2023’te teslim etmesi bekleniyor. Uzay aracı Dünya’ya yaklaşırken, paraşütlerin yardımıyla Utah’a inecek olan numune kabını fırlatacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA’nın OSIRIS-REx Sondası Mayıs’ta Geri Dönecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör