TikTok ABD’ye Rağmen Karını 35 Milyar Dolara Çıkardı

blank
TikTok ABD'ye Rağmen Karını 35 Milyar Dolara Çıkardı

İçerik: TikTok ABD’ye Rağmen Karını 35 Milyar Dolara Çıkardı

TikTok ABD’ye Rağmen Karını 35 Milyar Dolara Çıkardı: ByteDance Ltd.’nin geliri, geçen yıl iki kattan fazla artarak yaklaşık 35 milyar dolara yükseldi ve artan küresel rekabete ve Trump’ın ABD’deki özel video hizmeti TikTok’u yasaklama girişimine meydan okudu.

Konuya aşina bir kişi, Çinli şirketin işletme karını önceki yıl 4 milyar dolardan az olan 2020’de kabaca 7 milyar dolara çıkarmayı başardığını söyledi. Bu, eski ABD başkanı Donald Trump’ın TikTok’u yasaklamaya ve Oracle Corp liderliğindeki Amerikalı yatırımcılara satışını zorlamaya çalıştığı bir yıldı. Joe Biden ofisinde iken, şirket sosyal medya imparatorluğunun bir bölümünü Hong Kong’da listelemeye yaklaşıyor. Bilgi ilk olarak ByteDance’in 2020 finansalları hakkında rapor edildi.

ByteDance’in olağanüstü büyümesi, genç fenomeni TikTok ve onun Çinli ikizi Douyin’in küresel başarısından kaynaklanıyor; bu, yeni bir sosyal video biçimine öncülük etmeye ve Facebook Inc.’den Tencent Holdings Ltd.’e rakiplerini alt etmeye yardımcı oldu. Douyin de dahil olmak üzere Hong Kong’daki bazı işletmeleri için ilk halka arzını araştırıyor. Bir ByteDance sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

Nihai bir halka arz, daha küçük bir rakip olan Kuaishou Technology’nin yaklaşan 5,4 milyar dolarlık ilk çıkışını takip edecektir. Douyin’den sonra Çin’in en popüler video hizmetini işleten Kuaishou, Uber Technologies Inc.’den bu yana dünyanın en büyük internet halka arz listesinde 5 Şubat’ı listeleyecek.

Ancak ByteDance için önemli bir belirsizlik var: Biden yönetiminin seleflerinin eylemlerini takip edip etmeyeceği.

Zhang Yiming tarafından 2012 yılında kurulan ByteDance, TikTok’u yalnızca ABD’de 100 milyondan fazla kullanıcıyla dünyanın en popüler uygulamalarından biri haline getirdi. Başlangıç, 2018’de sadece 8 milyar dolardan dört kattan fazla gelire sahip ve şimdi Nike Inc. ve Coca-Cola Co. gibi satışlarla aynı seviyede satış yapıyor.

Ancak Trump yönetimi, uygulamayı bir güvenlik tehdidi olarak etiketledi ve geçen yıl hizmeti yasakladı, Çin hükümetinin ByteDance’i milyonlarca genç Amerikalı kullanıcının verilerini teslim etmeye zorlayabileceğini iddia etti. Oracle ve Walmart Inc. daha sonra eski başkan tarafından onaylanan karmaşık bir anlaşmayla TikTok’un% 20’sini satın almayı kabul etti.
TikTok ve Hindistan sagaları öfkelendikçe Zhang, ByteDance’ın yönetim yapısında ince ayar yaparken oyun ve eğitimden e-ticarete Çin odaklı yeni ortaya çıkan işlere daha fazla çaba harcadı, dedi kişi, iç meseleleri tartışırken kimliğin belirlenmemesini istedi.

ByteDance’ın 100.000’den fazla çalışanının katıldığı bir Aralık belediye binası toplantısında Zhang, özel etkinlikleri tartışırken kimliğinin açıklanmamasını isteyen katılımcılara göre, Youtube ve Snap Inc.’in yeni rekabeti nedeniyle TikTok’un kullanıcı büyümesinin 2020’nin ikinci yarısında yavaşladığını söyledi. Ancak, büyüme potansiyelinin Douyin’i geride bıraktığını vurguladı, dediler.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: TikTok ABD’ye Rağmen Karını 35 Milyar Dolara Çıkardı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör