Xbox Sayesinde Microsoft’un Karı Yüzde 33 Arttı

blank
Xbox Sayesinde Microsoft'un Karı Yüzde 33 Arttı

İçerik: Xbox Sayesinde Microsoft’un Karı Yüzde 33 Arttı

Xbox Sayesinde Microsoft’un Karı Yüzde 33 Arttı. Başka bir çeyrek, Microsoft’tan başka bir patlama yapan kazanç raporu. Ancak, 2021’in 2. çeyreği için dikkate değer olan şey, bu sefer şirketi ileriye götüren şeyin yalnızca bulut olmamasıdır.

Şirket, geçen yıla göre yüzde 17 artışla 43,1 milyar dolar gelir bildirdi. Bu, analistlerin beklediğinden 2,9 milyar dolar fazla. Daha da etkileyici olanı, karı yüzde 33 artarak 15,5 milyar dolara ulaştı. Son çeyrekte, Microsoft’un yüzde 30’luk bir kar artışını yönetmesine şaşırdık.

Geçen yıla göre yüzde 23’lük bir gelir artışı ile Microsoft’un bulut işi yavaşlama belirtisi göstermezken, genel olarak bilgisayar pazarı söz konusu olduğunda da güçlü bir büyüme görüyor. Windows, Surface ve Xbox’ı içeren Daha Kişisel Bilgisayar işi geçen yıla göre yüzde 14 artarak 15,1 milyar dolara ulaştı.

Analistler, bu segmentin 13,55 milyar dolar kazanmasını bekliyordu. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, şirket ayrıca yeni nesil konsollarının piyasaya sürülmesi sayesinde Xbox içeriği ve hizmetlerinde yüzde 40 ve Xbox donanım satışlarında yüzde 86 artış gördü.

Intel gibi, Microsoft da COVID-19 salgını sırasında daha fazla bilgisayar talebinden açıkça yararlandı. Windows işletim sistemi satışları fazla artmasa da – geçen yıla göre yalnızca yüzde 1 artış bildirdi – Windows ticari ürünleri ve bulut hizmetleri yüzde 10 artış gördü.

Ayrıca Intel destekli ucuz bilgisayarlar da ekstradan bir gelir kapısı olmuş durumda. Microsoft sadece ucuz bilgisayarlardan geçtiğimiz sene 12 milyar dolarlık bir kazanç sağladı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Xbox Sayesinde Microsoft’un Karı Yüzde 33 Arttı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör