Avrupa, Yeşil Enerji Üretiminde Zirvede

blank
Avrupa, Yeşil Enerji Üretiminde Zirvede

İçerik: Avrupa, Yeşil Enerji Üretiminde Zirvede

Avrupa, Yeşil Enerji Üretiminde Zirvede ve fosil yakıtlara olan bağımlılığını yavaş yavaş azaltıyor. Temiz enerjiye odaklanan iki düşünce kuruluşu Ember ve Agora Energiewende tarafından ortak yayınlanan bir rapor, kıtanın 2020’de fosil yakıtlardan daha fazla yenilenebilir enerji ürettiğini ortaya çıkardı. Ortak araştırma ekibine göre, bu daha önce hiç yaşanmadı. Rüzgar, güneş, hidroelektrik ve biyokütle Avrupa elektriğinin yüzde 38’ini oluştururken – 2019’da yüzde 34,6’dan – fosil yakıtlar yüzde 37’ye düştü. Bu temiz enerji değişimindeki en büyük faktörler, sırasıyla yüzde 15 ve 9 artan güneş ve rüzgârdı. Ortak yazılan rapora göre bu apartman dairelerinde en çok büyüyen ülkeler Hollanda, İsveç ve Belçika oldu.

Bu arada kömür ve nükleer üretimi sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 10 azaldı. (Nükleer, yenilenebilir enerjiler ve fosil yakıtlardan ayrı bir kategoridir.) Bununla birlikte, gaz kıtada popülerliğini korumaktadır. Enerji kaynağı salgın sırasında hala nispeten ucuzdu, bu yüzden 12 aylık dönemde sadece yüzde 4 düştü. Düşünce kuruluşları ortak yazdıkları raporlarında, “Gaz 2020’de düşmesine rağmen, 2015’e göre hala yüzde 14 daha yüksek.” “Yunanistan, Hollanda ve Polonya 2020’de gaz üretiminin arttığını gördü.” Bu nedenle rüzgar ve güneş, şu anda Avrupa genelinde gaz yerine kömürün yerini fiilen alıyor.

Kıta bir süredir bu yönde yavaş hareket ediyor. Ve Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerin geçen yıl fosil yakıtlardan daha fazla yenilenebilir enerji üretmeyi başardığını zaten biliyorduk. Yine de önemli olan dönüm noktası. Ember ve Agora Energiewende’nin raporlarında belirttiği gibi, devam eden koronavirüs pandemisinin geçiş üzerinde çok az etkisi olduğu görülüyor. Yine de yapılması gereken işler var. Düşünce kuruluşlarına göre, biyokütle büyümesi 2018’den beri fiilen “durdu”. Hidrolikte de çok fazla değişiklik olmadı – üretim 2019’dan itibaren yükselirken, bu yeni kurulumlardan ziyade yağış değişikliklerinden kaynaklanıyordu.

Ember ve Agora Energiewende’ye göre, Avrupa’nın 2030’a kadar yeşil anlaşma hedeflerini karşılamak için güneş ve rüzgar büyümesini üçe katlaması gerekiyor. “Pandemiden sonraki ekonomik iyileşmenin iklim korumasını yavaşlatmasına izin verilmemeli,” Agora Energiewende bir basın açıklamasında söyledi. “Bu nedenle, istikrarlı bir ilerleme sağlamak için Yeşil Düzen gibi güçlü iklim politikalarına ihtiyacımız var.”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Avrupa, Yeşil Enerji Üretiminde Zirvede

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör