General Motors, 2040 Yılına Kadar Karbon Salınımını Azaltacak

blank
GM, EV Menzilini Artırabilecek Lityum Pil Planını Açıkladı

İçerik: General Motors, 2040 Yılına Kadar Karbon Salınımını Azaltacak

General Motors, 2040 Yılına Kadar Karbon Salınımını Azaltacak: Her yıl yüzbinlerce dev gazlı kamyon ve SUV satan bir otomotiv şirketi olan General Motors, 2040 yılına kadar karbon nötr olacağını söylüyor.

Şirket, bu hedefe, “ürettiğimiz her araç da dahil olmak üzere tüm ürünlerimizden ve önümüzdeki yirmi yıl içinde tüm küresel operasyonlarımızdan emisyonları ortadan kaldırarak” ulaşacağını söylüyor. Ve bu emisyonları ortadan kaldırmak mümkün olmadığında, GM sorumlu olduğu kirliliği dengelemek için karbon kredisi satın alacağını söylüyor. Bununla birlikte, GM, gazla çalışan araç satışını hedeflediği zaman çerçevesinde sonlandırma taahhüdünde bulunmaz.

Duyuru, Başkan Joe Biden’ın iklim değişikliğiyle mücadeleye yönelik bir dizi idari emir imzalamasından bir gün sonra geldi. Yeni yönetim GM’ye, araç serisinin elektrifikasyonunu tam olarak benimseme ve Donald Trump’ın araçların daha fazla kirletmesine izin verme çabasına olan geçmiş desteğini umursama fırsatı sağladı.

Şirket, geçtiğimiz günlerde 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araçlara 27 milyar dolar harcama taahhüdünde bulundu – COVID-19 salgını öncesinde duyurduğu 20 milyar dolardan yüksekti. GM ayrıca, bu süre zarfında dünya çapında 30 yeni elektrikli araç piyasaya süreceğini ve bunların üçte ikisinden fazlası Kuzey Amerika’da satışa sunulacağını söyledi.

GM, Kuzey Amerika’daki en büyük otomobil üreticisidir. Bu nedenle, üretim operasyonlarından, tedarik zincirinden ve tüm araçlarının egzoz borularından kaynaklanan karbon emisyonlarını ortadan kaldırma çabası kesinlikle büyük bir çaba olacak ve zaferin garanti edildiği bir şey değil.

GM, 2030’a kadar ABD’deki tesislerine ve tesislerine enerji sağlamak için “yüzde 100 yenilenebilir enerji” kullanacağını söylüyor – ve 2035’e kadar küresel tesisler için. Bunlar genellikle Kapsam 1 ve 2 emisyonları olarak anılıyor. Kapsam 3 emisyonları, bir şirketin kullanım sonu ürünlerinden ve tedarik zincirinden gelir ve muhtemelen ortadan kaldırılması çok daha zordur. Ancak GM, şirketin toplam karbon üretiminin yüzde 75’ini oluşturan Kapsam 3 emisyonlarının 2040 yılına kadar ortadan kaldırılmasını hedeflediğini söylüyor.

Ancak şirket aynı zamanda kendine biraz sallanma alanı da veriyor. Bir LinkedIn gönderisinde GM CEO’su Mary Barra, 2035 yılına kadar yeni hafif hizmet araçlarından egzoz borusu emisyonlarını ortadan kaldırma hedefini kesinlikten çok “bir istek” olarak tanımlıyor. Ve gazetecilerle bir konferans görüşmesi sırasında, şirketin 2035 yılına kadar gazla çalışan araçların satışını durdurup durdurmayacağı sorulduğunda, GM’in baş sürdürülebilirlik sorumlusu Dane Parker, bu kararı vermenin tamamen GM’nin görevi olmadığını belirtti.

Parker, çevre grupları ve hükümetlerle, örneğin elektrikli araç şarjını desteklemek için altyapıyı inşa etmek için ortaklıkları gerekçe göstererek, “Gerçekten ihtiyacımız olan şey, bahsettiğimiz tüm bu grupların çabaları,” dedi. GM’nin geniş tedarik zinciri. “Ve bazı açılardan bu,” bir köy alır “ın harika bir örneğidir.”

Örneğin, olası bir senaryo, GM’nin yeni elektrikli araçları piyasaya sürmeye devam ederken aynı zamanda gazla çalışan modeller satması ve bu araçların yarattığı CO2’yi dengelemek için yapacağını söylediği gibi karbon kredisi satın almasıdır.

Satın alma denkleştirmeleri, ormanların doğal olarak karbon depolama kabiliyetini artırmayı amaçlayan yenilenebilir enerjiye veya koruma projelerine yatırım yaparak, otomobil şirketleri ve diğer işletmeler için karbon emisyonlarını azaltmanın standart bir yolu haline geldi. Ancak, dengelemelerin küresel ısınmayı yavaşlatmada başarılı olamadığına ve bunun yerine şirketlere kirletmeyi sürdürme yetkisi verdiğine dair artan kanıtlar var.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: General Motors, 2040 Yılına Kadar Karbon Salınımını Azaltacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör