Dünyanın En Büyük Teleskopu Nisan’da Açılıyor

blank
Dünyanın En Büyük Teleskopu Nisan'da Açılıyor

İçerik: Dünyanın En Büyük Teleskopu Nisan’da Açılıyor

Dünyanın En Büyük Teleskopu Nisan’da Açılıyor: Çin’in Global Times haberine göre Çin, 500 metrelik (1.600 fit) teleskopunu 1 Nisan’dan itibaren küresel bilim topluluğuna açacak. “Gök Gözü” parabolik çanak, pulsarları ve diğer enerjik astronomik hedefleri tespit etmek için kullanılan dünyanın en büyük Açıklıklı Küresel radyo Teleskopudur (FAST). Ayrıca bazen uzaylı yaşamını aramak için de kullanılacaktır.

Çin’in Xinhua haber ajansına göre, yabancı bilim adamları Çin’in Ulusal Astronomi Gözlemevlerine çevrimiçi olarak başvuru gönderebilecekler. İncelemeden sonra, 1 Ağustos’tan itibaren gözlem süreleri dolacak. FAST’ın baş mühendisi Jiang Peng’e göre, gözlem sürelerinin yaklaşık yüzde 10’u bu yıl küresel gökbilimcilere tahsis edilecek.

Teleskop resmi olarak 11 Ocak 2020’de hizmete girdi. Ancak, gözlemlere o zamandan çok önce başladı ve şu ana kadar 240 pulsar görüntüledi. En önemlilerinden biri Messier 92 yıldız kümesinde bulundu. Bu, normal pulsarlardan çok daha hızlı bir şekilde saniyede 316,5 dönüşte (18,990 RPM) dönen ve yoldaşı yıldızdan madde emip çıkaran sözde bir milisaniye pulsarıdır.

Çin’in Sky Eye’ı, dünyadaki en büyük FAST teleskopudur ve Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi radyo teleskopunun çökmesinin ardından belirli türde gözlemler yapabilen tek teleskoptur. ABD Ulusal Bilim Vakfı, gözlemevini yıkacağını söyledi, ancak Porto Riko’nun 8 milyon dolarlık yardım sözü verdikten sonra yeniden inşa edilebileceğine dair bir umut ışığı var.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Dünyanın En Büyük Teleskopu Nisan’da Açılıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek. NY Times’ın bildirdiğine göre, Çin’in 10 katlı, 23 tonluk Uzun …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör