Kuantum Bilgisayarları İlaç Geliştirilmesine Yardım Edecek

blank
Kuantum Bilgisayarları İlaç Geliştirilmesine Yardım Edecek

İçerik: Kuantum Bilgisayarları İlaç Geliştirilmesine Yardım Edecek

Kuantum Bilgisayarları İlaç Geliştirilmesine Yardım Edecek:

Şirketler, Google’ın Quantum AI bölümünün yeni ilaç türleri geliştirmek için ilaç şirketi Boehringer Ingelheim ile işbirliği yaptığını duyurdu. Buradaki fikir, “moleküler dinamik” simülasyonları veya moleküllerin ve atomların nasıl hareket ettiğinin incelenmesi için kuantum hesaplama teknolojisini araştırmak ve geliştirmektir.

Boehringer Ingelheim, üç yıllık proje için yeni bir kuantum laboratuvarı geliştirdi ve “kuantum hesaplamada Google ile güçlerini birleştiren dünya çapında ilk ilaç şirketi” olduğunu söyledi.

Boehringer Ingelheim, bilgisayar destekli “in silico” ilaç tasarımını gerçekleştirirken, Google kuantum bilgisayarları ve algoritmaları tedarik edecek. Kuantum hesaplama, teorik olarak normal simülasyonlardan daha büyük, daha karmaşık molekülleri idare edebildiğinden, bu alanda umut vadediyor.

Google’ın kuantum algoritmaları başkanı Ryan Babbush, “Moleküler sistemlerin son derece doğru modellemesinin, kuantum hesaplamanın en doğal ve potansiyel olarak dönüştürücü uygulamaları arasında yaygın olarak öngörülüyor,” dedi.

Şu anki güçlü bilgisayarlar çoğu ilaç simülasyonunu idare edebilir, ancak bilim adamlarının hastalık mekanizmaları ile ilgili molekülleri inceledikleri Ar-Ge’nin ilk aşamalarında pek iyi değiller. Boehringer Ingelheim basın bülteninde “Kuantum hesaplama, şu anda mümkün olandan çok daha büyük molekülleri doğru bir şekilde simüle etme ve karşılaştırma potansiyeline sahip” diye yazdı.

Şirket, kuantum hesaplamanın hala “gelişen bir teknoloji” olduğunu belirtti, bu nedenle ortaklığın meyvesini vermesi biraz zaman alabilir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Kuantum Bilgisayarları İlaç Geliştirilmesine Yardım Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör