Lasso, Evde Kullanılacak Bir Geri Dönüşüm Aleti Üzerine Çalışıyor

blank
Lasso, Evde Kullanılacak Bir Geri Dönüşüm Aleti Üzerine Çalışıyor

İçerik: Lasso, Evde Kullanılacak Bir Geri Dönüşüm Aleti Üzerine Çalışıyor

Lasso, Evde Kullanılacak Bir Geri Dönüşüm Aleti Üzerine Çalışıyor:

Geri dönüşüm kulağa çok basit geliyor. Tekrar kullanılabilecek plastik, cam ve alüminyum gibi malzemeleri ayırın ve daha sonra toplanmasını bekleyin. Gerçi gerçek her şeyden başka bir şey değil. Neyin geri dönüştürülebileceği, nerede yaşadığınıza bağlıdır. Ve kalan yiyecekler veya karışık malzemeler nedeniyle herhangi bir kontaminasyon varsa, topladığınız her şey bir atık depolama sahasına gidebilir. Çözüm? Muhtemelen Lasso Loop Recycling gibi bir şirket. İngiltere merkezli girişim, geri dönüşüm için çöpleri toplayan, temizleyen ve ayıran bir makine üzerinde çalışıyor. Daha da iyisi, günlük bir mutfak aleti gibi görünüyor. Buzdolabının, bulaşık makinesinin veya çamaşır makinesinin yanında göze çarpmayan tür.

Hala geliştirilmekte olan Lasso, öğeleri yerleştirmek için dikey bir yuvaya veya tepsiye sahip olacaktır. Bir dizi kamera ve sensör daha sonra ambalajı analiz edecek ve geri dönüştürülebilir olup olmadığına karar verecektir. İyi değil? Sonra nesne size iade edilecek, tıpkı bir otomat makinesinin para ödediği gibi. Aksi takdirde, artık yiyecek, yağ, kir ve etiketleri çıkarmak için malzeme buharla temizlenir. Son olarak, taşlanacak ve Lasso’nun altındaki özel bir bölmeye yerleştirilecektir. Bu kutulardan biri veya tümü dolduğunda, kaldırım kenarında bir koleksiyon düzenlemek için bir akıllı telefon uygulaması kullanacaksınız. Bir sürücü, malzemelerin yeni ürünler oluşturmak için kullanılabileceğinden emin olarak onu alabilir.

Teorik olarak, bu sistem geri dönüşüm tesislerini kesecekti. Kutulu koleksiyon, yalnızca üreticilere yeniden dağıtılabilir ve herhangi bir ek malzeme gerektirmeyen yeni ürünlere dönüştürülebilir. (Kapalı döngü geri dönüşümü olarak bilinen bir işlem.)

Lasso’nun CEO’su Aldous Hicks, herkesin geri dönüşüme çamaşır ve bulaşık yıkamak gibi davranması gerektiğine inanıyor. Geçen ay bir TEDx konuşmasında “Milyonlarca hane halihazırda atmamız gereken adımların tam olarak uygulandığını” söyledi. Örneğin, çamaşır makinelerimizi giysilerimizi temizlemek için kullanıyoruz, böylece onları tekrar tekrar kullanabiliyoruz. Açıkçası, ev eşyalarımızı işlemek için teknolojiden zaten yararlanıyoruz. Öyleyse neden bir ev tipi geri dönüşüm cihazı olmasın? ” Yine de Lasso konseptinin dezavantajları var. Şirket şu anda yedi malzemeyi hedefliyor: alüminyum ve çeliğin yanı sıra iki plastik ve üç tür cam. Çoğu çevrimiçi sipariş için kullanılan kağıt ve karton listede yok.

Fiyat da bir sorun olabilir. Hicks, Engadget’e prototipinin bu çeyrekte tamamlanması gerektiğini söyledi. Şirket, web sitesinde rezervasyonları açtı, ancak şu anda depozito veya nihai etiket fiyatı yok. (Esasen e-posta güncellemeleri için bir kayıt sayfasıdır.) Ve son sürüm hazır olduğunda – ki bu 2023 olabilir, Hicks’e göre bölgede 3.500 dolara mal olabilir. Bu çok pahalı, ancak piyasaya ilk çıktıklarında buzdolapları da öyle. Hicks, TEDx konuşmasında “1919’da insanlar ortalama yeni bir motorlu arabanın o zamanki eşdeğer fiyatını ödediler,” diye tartıştı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Lasso, Evde Kullanılacak Bir Geri Dönüşüm Aleti Üzerine Çalışıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör