Çin’in Chang’e-5’den Gelen Ay Örnekleri, Beklenenden Daha Az

blank
Çin'in Chang’e-5'den Gelen Ay Örnekleri, Beklenenden Daha Az

İçerik: Çin’in Chang’e-5’den Gelen Ay Örnekleri, Beklenenden Daha Az

Çin’in Chang’e-5’den Gelen Ay Örnekleri, Beklenenden Daha Az. Misyon sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ay’a giden tarihi bir Çin misyonu tarafından alınan ay kayalarının başlangıçta hedeflenenden daha hafif olduğunu, ancak Çin’in numuneleri yabancı bilim insanlarıyla incelemeye hala istekli olduğunu söyledi.

Adını efsanevi Ay tanrıçasının adını taşıyan insansız Chang’e-5 sondası, planlanan 2 kg’ın altına düşerek geçen ay 1.731 kg numuneyi geri getirdiğinde Çin, ay numunelerini güvence altına alan üçüncü ülke oldu.

Görev sözcüsü Pei Zhaoyu, sonda, diğer ülkelerin geçmiş görevlerinden elde edilen verilere dayanarak, ay kayalarının milimetre küp başına 1,6 gram yoğunluğa sahip olduğunu tahmin ettiğini söyledi.

Çin’in Chang’e 5 Uzay Aracı Kayaları Dünyaya Geri Getirmek için Ay’a Çıkıyor. Bu rakama göre, prob sadece 12 saat sonra numuneleri almayı durdurdu ve görünüşe göre hedefe ulaşıldığını değerlendirdi.

Pei gazetecilere verdiği demeçte, “Ancak, testlerden, gerçek yoğunluk o kadar yüksek olmayabilir.” “Başlangıçta yüzey örnekleme işini tamamlamak için 22 saat kullanmayı planladık, ancak aslında 12 saat sonra durduk.” Ancak Çin, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere numunelerin incelenmesinde tüm uluslarla işbirliğine hala açık.

NASA, Artemis Anlaşmaları Kapsamında Sekiz Uluslu Uzay Koalisyonunu Açıkladı ABD yasaları, uzay ajansı NASA’nın Çin ile doğrudan işbirliği yapmasını sınırladı.

Pei, “Ülkeler arasında kısıtlamalar koymadık,” dedi. “İki ülkenin ilgili işbirliğini yapıp yapamayacağı iki tarafın meselesidir.” Çin henüz numuneler için herhangi bir erişim talebi almadığını belirterek, kayaların hala ön işlem aşamasında olduğunu da sözlerine ekledi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Chang’e-5’den Gelen Ay Örnekleri, Beklenenden Daha Az

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek. NY Times’ın bildirdiğine göre, Çin’in 10 katlı, 23 tonluk Uzun …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör