COVID-19 Mutasyonları Sizi Endişelendirmeli mi?

blank
COVID-19 Mutasyonları Sizi Endişelendirmeli mi?

İçerik: COVID-19 Mutasyonları Sizi Endişelendirmeli mi?

COVID-19 Mutasyonları Sizi Endişelendirmeli mi?: Koronavirüs SARS-CoV-2, bir yıldan uzun bir süre önce insanlarda ilk kez tespit edildiğinden beri sürekli olarak gelişti. Virüsler son derece hızlı çoğalır ve her yaptıklarında, küçük bir mutasyona uğrama olasılıkları vardır. Virüs iseniz, bu ders için eşittir.

Ancak son haftalarda, bilim adamları, beklenenden çok daha hızlı ortaya çıkan bir avuç mutasyonla SARS-CoV-2 varyantlarını araştırıyorlar. Normalde, koronavirüste birkaç ayda bir, büyük ölçüde önemsiz bir ila iki genetik değişiklik görmeyi bekleriz. Yeni varyantlar, aynı anda bir takım mutasyonlarla ortaya çıkıyor.

Aralık 2020’de Birleşik Krallık, bir koronavirüs varyantı duyurdu ve daha sonra Güney Afrika ve Brezilya’da diğer iki varyant tespit edildi. Şimdilik, bu varyantlardan veya koronavirüsün nasıl mutasyona uğradığından korkmak için hiçbir neden yok – bilim adamları ve Dünya Sağlık Örgütü, sosyal uzaklaşma ve maskeleme konusundaki mevcut koruyucu önlemlerimizin onlara karşı da işe yaradığını öne sürüyor. Bununla birlikte, bilim adamları onları yakından izliyor ve değerlendiriyor çünkü daha bulaşıcı olursa pandemiyi daha da kötüleştirebilir veya bağışıklık sistemimizden ve aşılarımızdan kaçabilirler.

Epidemiyologlar, virologlar ve immünologlar şimdi yeni varyantlardaki bu mutasyonların virüsü nasıl değiştirebileceğini ve vücudumuzun bunlara nasıl tepki verdiğini anlamakla görevlidir. Mutasyonlar, SARS-CoV-2’yi, aşıların oluşturduğu bağışıklık tepkisinden kaçabilecek şekilde değiştirebilir. Ön araştırmalar, mevcut aşılarımızın en ilgili üç varyantla baş edebilmesi gerektiğini gösteriyor, ancak veriler gelmeye devam ediyor.

Bilim adamları, virüsün gerçek zamanlı olarak evrimleştiğini görebilirler ve bu evrimin bağışıklığımızı ve hatta tedavi ve aşıları nasıl etkileyebileceğini açıklamak için bir yarış içindeler. Burada, COVID-19 çeşitleri hakkında bildiğimiz her şeyi ve bilim adamlarının mutasyonları ve evrimi tartıştığı çeşitli ezoterik yolları paylaşıyoruz.

Koronavirüs nasıl mutasyona uğruyor?
Koronavirüs bir RNA virüsüdür, yani tam genetik sekansı veya genomu tek sarmallı bir şablondur (bunun tersine insanlar ve diğer memeliler çift sarmallı DNA kullanır). SARS-CoV-2 şablonu, belirli bir sırayla, yaklaşık 30.000 harf uzunluğunda, a, c, u ve g harfleriyle gösterilen dört temelden oluşur.

Şablon, yeni bir koronavirüs parçacığı oluşturan tüm proteinlerin nasıl oluşturulacağına dair talimatlar sağlar. Çoğaltmak için SARS-CoV-2’nin bir ana hücreyi ele geçirmesi ve bir fabrika olarak kullanması ve içindeki makineyi ele geçirmesi gerekir. Bir hücreye girdiğinde, RNA şablonunu okuması gerekir.

Bu işlem için kritik olan, RNA’ya bağımlı RNA polimeraz veya RdRp olarak bilinen bir enzimdir. Tek bir işi var ve bu korkunç. Fransız Uluslararası Kalkınma için Tarımsal Araştırma Merkezi’nde veya CIRAD’de bir moleküler mikrobiyolog olan Roger Frutos, “Bu, kopyalanırken büyük miktarda hata yapan bir enzimdir” diyor. RdRp, çoğaltma sırasında hatalar oluşturarak biraz farklı şablonlara sahip yeni virüsler üretir. Şablondaki değişiklikler mutasyonlar olarak bilinir.

Mutasyonların genellikle bir virüs üzerinde çok az etkisi vardır, ancak bazen şablonu o kadar değiştirirler ki virüsün fiziksel yapısında değişikliklere neden olurlar. Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nde hesaplamalı biyolog Tyler Starr, “Bir mutant, 10 kat daha korkutucu veya 10 kat daha ölümcül olduğu anlamına gelmez” diyor. “Mutasyonların artan etkileri vardır.”

Bu, işe yaramaz bir zombi virüsü yaratan SARS-CoV-2 için kötü bir şey olabilir. Bazen, virüsün bir konakçı hücreye daha sıkı bağlanmasına izin vermek veya bağışıklık tepkisinden kaçmasına yardımcı olmak gibi bir avantaj sağlayabilir.

Bilim adamları ve araştırmacılar, genomunun 30.000 harfinin tamamına bakarak hastalardan izole edilen SARS-CoV-2’yi sıralayarak mutasyonları tespit ediyor. Bunu, kaydedilen en eski virüslerle, Çin’in Wuhan kentinde tespit edilenlerle, Aralık 2019’daki hastalarla karşılaştırıyorlar ve nasıl değiştiklerini görüyorlar. Avustralya’daki Kirby Enstitüsü’nden bir immünovirolog olan Stuart Turville, “Artık asla Wuhan’dakine benzeyen virüsler görmüyoruz” diyor.

Araştırmacılar bir popülasyonda bir mutasyonun daha yaygın hale geldiğini görürlerse, SARS-CoV-2’nin özelliklerini değiştirmiş olma ihtimali vardır.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: COVID-19 Mutasyonları Sizi Endişelendirmeli mi?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör