Lazerli Starlink Uyduları, Kutup Bölgesi Kapsamını Geliştiriyor

blank
SpaceX, Starlink Uydu İnternet Ön Siparişlerine Başlıyor

İçerik: Lazerli Starlink Uyduları, Kutup Bölgesi Kapsamını Geliştiriyor

Lazerli Starlink Uyduları, Kutup Bölgesi Kapsamını Geliştiriyor. SpaceX, Transporter-1 adanmış yolculuk paylaşımı görevini kullanarak 24 Ocak’ta 10 lazer bağlantısı etkin Starlink uydusunu kutup yörüngesine fırlattı. Lazer bağlantıları, Starlink uydularının bir veri paylaşım ağı oluşturmasına olanak tanıyacak. Bu, bağlantı gecikmesini azaltacak ve daha yüksek enlem bölgelerinde uydu geniş bantını geliştirirken gerekli yer istasyonlarının sayısını azaltacaktır.

Bu, bu uyduları kullanan bir beta geniş bant internet programının bir parçasıdır. Starlink mühendisleri, ışığın uzayda fiberden daha hızlı hareket ettiğini ve gecikmeyi azalttığını söyledi. Azaltılmış yer istasyonları ve uydu atlamaları gecikmeyi daha da iyileştirir.

SpaceX, teknolojinin maliyetlerinin ve ölçeklenebilirliğinin bir zorluk olduğunu söyledi. Ulaşılması zor alanlarda bağlantıyı iyileştirmek için uyduların güneş eşzamanlı yörüngesi
Kutupsal yörüngeler ayrıca Güneş eşzamanlı yörüngeler (SSO) olarak adlandırılır. Avrupa Uzay Ajansı (ESA), SSO uydularının doğudan batıya değil kuzeyden güneye yörüngede döndüğünü ve kabaca Dünya’nın kutuplarının üzerinden geçtiğini açıklıyor.

SpaceX, beta programı kullanıcılarının uydu ağı tamamlanana kadar aralıklı kesintilerle karşılaşacaklarını söyledi. SpaceX’in on uydusu, Federal İletişim Komisyonu’nun (FCC) onayını aldıktan sadece iki hafta sonra fırlatıldı.

Uydular arası iletişim, ağ yanıt sürelerini düşürebilir
Uzak alanları kapsayan uydular, bir yer istasyonuna doğrudan bağlantıları olan diğer uydularla etkileşime girebildiğinden, lazer bağlantısı kutuplar üzerindeki yer istasyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

SpaceX ayrıca Ku ve Ka-bant uydularının daha düşük rakımlara yönlendirilmesi için FCC onayı aldı. Uydu ağının 560 km yörünge rakımı, diğer uzun vadeli faydaların yanı sıra gecikmeyi iyileştirir.

SpaceX, lazer bağlantısını detaylandıran FCC uygulamasındaki öngörüsünü vurgular
Starlink şu anda Amerika, Kanada ve İngiltere’nin yüksek enlem bölgelerinde 150 Mb / sn’ye kadar hızlar sunmaktadır.

SpaceX, Nisan 2020’de lazer bağlantısının FCC onayına başvurdu. Belgede, Starlink’in alan güvenliğini artırmanın yanı sıra yetersiz hizmet alan Amerikalılara daha iyi geniş bant sağlayacağı belirtiliyor.

Düşük rakımlar, yörünge kalıntılarının Dünya atmosferine girmesini ve tehlikeli uzay çöpü haline gelmek yerine yanmasını sağlar. Elon, 2022 uydu fırlatmalarının hepsinin lazer bağlantı özellikli olacağını söyledi
SpaceX CEO’su Elon Musk bir tweet’te, yalnızca bu yıl piyasaya sürülen SSO uydularının lazerle etkinleştirildiğini, ancak gelecek yıl piyasaya sürülecek tüm uyduların teknolojiyi içereceğini söyledi.

Havacılık şirketi, uyduların ulaşılması zor kutup bölgelerinde hem konut hem de ABD hükümeti kullanıcılarına hizmet edebileceğini söyledi. Bu arada Amazon, 10 milyar dolarlık bir proje olan düşük gecikmeli internet sunan 3.236 uyduyu başlatmak için FCC onayını da aldı.

Rakipler, Starlink’in lazerlerinin paraziti artırabileceği endişeleri nedeniyle FCC’ye yaklaştı SpaceX, FCC’yi SSO yörüngelerinde 348 uydu için onayı hızlandırmaya çağırdı. FCC, rakiplerin parazitle ilgili endişelerini dile getirmesinin ardından yalnızca 10 uyduyu onayladı.

Amazon’un Project Kuiper, Viasat, Kepler Communications ve Pacific Dataport, FCC’den SpaceX’e verilen kısmi hibeyi bile reddetmesini istedi. Musk, Amazon’un bugünden yıllar sonra fırlatmayı planladığı bir uydu için bir Starlink sistemini durdurmaya çalıştığını iddia etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Lazerli Starlink Uyduları, Kutup Bölgesi Kapsamını Geliştiriyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör