Space X, Test Sırasında Fırlatma Lisansını İhlal Etti

blank

İçerik: Space X, Test Sırasında Fırlatma Lisansını İhlal Etti

Space X, Test Sırasında Fırlatma Lisansını İhlal Etti. SpaceX’in geçtiğimiz ay başarılı bir test fırlatmasının ardından iniş yapmaya çalışırken patlayan Starship roketinin ilk yüksek irtifa test uçuşu, Federal Havacılık İdaresi test lisansının şartlarını ihlal ettiğini bildirdi.

Bir haber ajansı o hafta patlayıcı inişe ve SpaceX’in ABD FAA’nın yetkilendirdiği şartlara bağlı kalmayı reddetmesine odaklanan bir soruşturma açıldığını söyledi. SpaceX, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

SpaceX Starship Prototipi, Test Başlangıcından Sonra İnişte Patladı
Kazada imha edilen Starship roketi, milyarder girişimci Elon Musk’un özel uzay şirketi tarafından, ay ve Mars’a gelecekteki görevlerde insan ve 100 ton kargo taşımak için geliştirilen ağır kaldırma fırlatma aracının 16 katlı prototipiydi.

Kendinden güdümlü roket, kontrollü bir inişin ardından iniş pistine inerken havaya uçtu. Test uçuşunun, SpaceX’in yeni geliştirilen üç Raptor motoruyla ilk kez test edilen 41.000 fit yüksekliğe ulaşması amaçlanmıştı.

Ancak şirket, roketin bu kadar yükseğe uçup uçmadığını belirsiz bıraktı.
SpaceX, Cosmic Rideshare Programında Rekor Uzay Aracını Başlattı
ABD FAA, SpaceX tarafından sağlanan ek bilgileri, fırlatma lisansını değiştirme uygulamasının bir parçası olarak değerlendireceğini söyledi.

“Değişikliği ancak SpaceX’in yasal gerekliliklere uymak için gerekli adımları attığından emin olduktan sonra onaylayacağız” denildi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Space X, Test Sırasında Fırlatma Lisansını İhlal Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör