Xiaomi, ABD Savunmasına Hukuki Şikayette Bulundu

blank
Xiaomi, ABD Savunmasına Hukuki Şikayette Bulundu

İçerik: Xiaomi, ABD Savunmasına Hukuki Şikayette Bulundu

Xiaomi, ABD Savunmasına Hukuki Şikayette Bulundu. Xiaomi, Çinli akıllı telefon üreticisini Çin ordusuyla bağlantılı resmi şirketler listesinden çıkarmak amacıyla Cuma günü Washington bölge mahkemesine ABD Savunma ve Hazine Departmanlarına karşı şikayette bulundu.

Ocak ayı ortasında Trump yönetimindeki ABD Savunma Bakanlığı, listeye Xiaomi ve sekiz diğer şirketi ekledi ve bu, Amerikalı yatırımcıların firmalardaki varlıklarını belirli bir tarihe kadar elden çıkarmasını gerektirdi.

Xiaomi’nin Biden tarafından atanan Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Hazine Bakanı Janet Yellen’e hitaben yaptığı şikayette Xiaomi, kararı “hukuka aykırı ve anayasaya aykırı” olarak nitelendirdi ve şirketin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından kontrol edilmediğini söyledi.

ABD, Telekom Ağını Huawei Güvenlik Tehdidinden Korumaya Yemin Etti
15 Mart 2020’de yürürlüğe giren yatırım kısıtlamalarının “Xiaomi’ye anında ve telafisi imkansız zarar” vereceğini de sözlerine ekledi.

Xiaomi, ağırlıklı bir yapı altında şirketin oy haklarının yüzde 75’inin kurucu ortaklar Lin Bin ve Lei Jun’a ait olduğunu ve orduya bağlı bir kişi veya kuruluşun sahipliği veya kontrolü olmadığını söyledi.

Hissedarlarının “önemli bir kısmının” ABD vatandaşı olduğunu ve ilk on adi hisse sahibinin üçünün ABD kurumsal yatırım grupları olduğunu belirtti.

ABD FCC Başkanı Ajit Pai, Çin’den Telekomlara Casusluk Tehditleri Konusunda Uyardı
Şikayet, “Şirketin ABD finans kurumlarıyla stratejik ilişkileri – Xiaomi’nin son derece rekabetçi bir pazarda büyümeye devam etmek için ihtiyaç duyduğu sermayeye erişmeye devam etmesi için kritik – önemli ölçüde zarar görecek” dedi.

“Dahası, Xiaomi’nin Çin ordusuyla kamuya açık ortaklığı, şirketin iş ortakları ve tüketiciler arasındaki konumunu önemli ölçüde zedeleyecek ve kolayca ölçülemeyen veya kolayca onarılamayan itibar zararlarına neden olacaktır.”

ABD Savunma Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı, yorum taleplerine hemen yanıt vermedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Xiaomi, ABD Savunmasına Hukuki Şikayette Bulundu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör