COVID-19 Aşıları Mutasyonlara Karşı da Etkili

blank
Covid-19 Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?

İçerik: COVID-19 Aşıları Mutasyonlara Karşı da Etkili

COVID-19 Aşıları Mutasyonlara Karşı da Etkili:

COVID-19 salgınının ilk günlerinden bu yana uzmanlar, virüse karşı oluşturulan ilk aşı grubunun son aşı olmayabileceği konusunda uyardı. Tüm virüsler gibi, bu da mutasyona uğrayacak ve sonunda, bu mutasyonlar virüsü, onunla savaşmak için farklı bir aşıya ihtiyaç duyulacak kadar farklı hale getirebilir. Aşılama kampanyasından yalnızca iki ay sonra, araştırmacılar bu kaçınılmazlığa hazırlanıyor.

Güney Afrika’dan hem Novavax hem de Johnson ve Johnson aşı adaylarının ülkede ilk kez tanımlanan B.1.351 adı verilen virüsün bir varyant formuna karşı o kadar etkili olmadığına dair erken kanıtlar var. Çekimler hala biraz savunma sağlıyor ve yine de hastaneye yatma ve ölüme karşı koruma sağlıyor. Ön araştırma, Moderna ve Pfizer / BioNTech tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde halihazırda izin verilen COVID-19 aşılarının da bu varyantı engelleyeceğini gösteriyor.

Bu suşla bilinen ilk enfeksiyon vakaları bu hafta ABD’de bildirildi. Ve aşısı varyanta karşı kısmen etkili gibi görünse de, ilaç şirketi Moderna bu hafta COVID-19 aşısının başka bir versiyonu üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu. Daha spesifik olarak B.1.351’i hedefleyecektir. Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde viral evrim üzerine çalışan Dylan Morris, araştırmacıların şu ana kadar bildiklerine dayanan iyi bir hareket olduğunu söylüyor. Acil durumdan çok ihtiyatlı olduğunu söyleyebilirim, dedi.

Yeni araştırmalar, Moderna COVID-19 aşısı ile aşılanmış insanlardan alınan kanın B.1.351 virüsünü bloke eden antikorlara sahip olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, bu suşu bloke etmek, aşının tasarlandığı virüsün baskın formundan yaklaşık altı kat daha fazla zaman aldı. İlk araştırmalar, Pfizer ve BioNTech’in COVID-19 aşısının da B.1.351’de bulunan mutasyonlarla virüsleri bloke eden antikorlar ürettiğini, ancak bunlardan biraz daha fazlasını gerektirdiğini gösterdi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: COVID-19 Aşıları Mutasyonlara Karşı da Etkili

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör