Joe Biden, İklim Değişikliğini Ulusal Öncelik Haline Getirdi

blank
Joe Biden, İklim Değişikliğini Ulusal Öncelik Haline Getirdi

İçerik: Joe Biden, İklim Değişikliğini Ulusal Öncelik Haline Getirdi

Başkan Joe Biden bugün iklim değişikliğini ABD ulusal güvenlik önceliği haline getiren kapsamlı bir idari emir imzaladı. “İklim değişikliğinin güvenlik etkileri üzerine bir Ulusal İstihbarat Tahmini” görevlendirdi. Ayrıca Savunma Bakanlığı’nı ve diğer federal kurumları ısınan bir dünyaya uyum sağlamaya yönelik planlar geliştirmeleri için yönlendirdi.

İklim değişikliğinden kaynaklanan çevresel ve jeopolitik riskler hızla gelişiyor. Halihazırda kuraklıkların su ve gıda kıtlığını şiddetlendirdiğini ve bunun da çatışmalara yol açabileceğini gördük. 1993-2001 yılları arasında çevre güvenliği için savunma müsteşar yardımcısı olarak görev yapan Sherri Goodman’a göre, gelecekte iklim değişikliği kaynaklar konusundaki çatışmalarda kasıtlı olarak “silahlandırılabilir”.

Gazeteciler, Biden idari emri imzalamadan hemen önce, şu anda Wilson Center’ın Çevresel Değişim ve Güvenlik Programı ve Polar Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Goodman ile konuştu. Önünde hangi risklerin yatabileceğinin ve yürütme düzeninin neler başarabileceğinin bir resmini çiziyor.

Biden öncelikleri ile ilgili sorulan soruya şöyle yanıt verdi:

”Artan riskler, savunmasız nüfusun daha da artması ve diğer ülkelerin güvenlik stratejilerinin bir parçası olarak iklimi silahlandırmaya başlamasıdır. Örneğin Rusya, Kuzey Kutbu’ndaki varlığını hem Asya’dan Avrupa’daki limanlara geçiş için paralı bir yola dönüştürmek hem de askeri altyapısını oluşturmak için ekonomik fırsatlar için şimdiden genişletiyor. Örneğin Çin, deniz buzunun çekilmesi ve Kuzey Kutbu’nu geçebilmekten yararlanacağı kutupsal bir “İpek Yolu” tasavvur ediyor. Çin, Arctic yeteneklerini özellikle bilim ve araştırma alanlarında artırmak için şimdiden iddialı bir program uygulamaya koydu. Tarımsal yetiştirme alanları iklim değişikliği ile değişiyor. Yakın ve orta vadede, bazı kazananlar ve bazı kaybedenler var. Kaynaklar için daha fazla rekabet arttıkça bunun küresel emtiaları – özellikle gıda, tahıl, buğday ve su – nasıl etkileyeceğini anlamanız gerekir. Artık eskisi kadar değerli bir kaynak olmayan petrol için rekabeti sürekli olarak düşünüyoruz. Su gittikçe kıymetli ve kıt hale geliyor. Buğday üretimi kuzey bölgesine kaymaktadır. Örneğin Rusya, halihazırda büyük bir küresel buğday üreticisidir ve gelecekte büyük olasılıkla daha fazla olacaktır. Bu kaynak varlıklarını kaldıraç olarak kullanmak için, küresel pazardaki buğday satışını, birkaç yıl önce Ukrayna’ya gaz satışlarında olduğu gibi silahlandıracak mı?”

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Joe Biden, İklim Değişikliğini Ulusal Öncelik Haline Getirdi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör