NASA, Çin ve BAE Bu Ay Mars’a Ulaşıyor

blank
NASA, Bazı Canlıların Mars'ta Hayatta Kalabileceğini Söyledi

İçerik: NASA, Çin ve BAE Bu Ay Mars’a Ulaşıyor

NASA, Çin ve BAE Bu Ay Mars’a Ulaşıyor: Temmuz 2020, Mars için çok büyük bir aydı. Yörüngedeki yakın konumundan yararlanarak, üç görev Kızıl gezegene yedi aylık bir yolculukta Dünya’dan ayrıldı. Şimdi bu uzay aracı – NASA’nın Perseverance gezgini, Çin uzay ajansının Tianwen-1’i ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin Umudu – hedeflerine varıyor. Göksel komşumuzun atmosferinde ve çorak ovalarında sakladığı sırları açığa çıkarmaya hazırlar ve hatta gezegenin yüzeyindeki eski yaşamın kalıntılarını ortaya çıkarabilirler.

Her üç uzay aracı da bu ay Mars çevresinde yörüngeye girecek olsa da, NASA’nın Perseverance (veya “Percy”) merkezi sahneye çıkıyor. Beklenen varış tarihi 18 Şubat olan yüzeye inen tek görev olacak. Azim, kardeş gezgini Curiosity’nin Mars’ta dokuz yılda çıkıp nefes kesici fotoğraflar ve bazılarını sunmasıyla etkileyici bir gezegenler arası keşif geçmişine dayanıyor. şaşırtıcı veriler.

Bu, BAE’nin Umudu veya Al Amal’dan ve Çin’deki Tianwen-1’den hiçbir şey almayacaktır. Her iki uzay aracının da sırasıyla 9 Şubat ve 10 Şubat tarihlerinde birbirlerinden bir gün içinde Mars Orbital Insertion (MOI) manevraları yapması bekleniyor. Umut yörüngede kalacak ve Mars atmosferini analiz edecek, ancak Tianwen-1 yalnızca diğer iki ülke tarafından elde edilen bir şeyi deneyecek: Mars’ın düşmanca olmayan yüzeyine iniş. Çin’in Tianwen-1’in lander ve rover ikilisini Mayıs ayında piyasaya sürmesi bekleniyor.

İşte Mars’a olan yolculuğun bir özeti ve bu ay bekleyebileceklerimiz.

İlk yer
Her 26 ayda bir, Dünya ve Mars’ın yörüngeleri, uzay ajanslarının Hohmann transfer yörüngesi olarak bilinen bir şeyden yararlanabileceği şekilde sıralanır.

Japon uzay ajansı JAXA’da gezegen bilimci olan James O’Donoghue, CNET’e geçen yıl, “Bu tür bir transfer yörüngesini en az yakıtı kullanmak için yapıyoruz” dedi. “Bir forvet oyuncusuna futbol vermek gibi, nereye gideceklerini hedeflemelisin.”

Temmuz 2020’de her şey mükemmel bir şekilde sıralandı ve üç görev de buradaydı. Bazı hızlı gerçekler:

  • Hope, 19 Temmuz 2020’de Japonya’daki Tanegashima Uzay Merkezi’nden fırlatıldı.
  • Tianwen-1, 22 Temmuz 2020’de Hainan Adası’ndaki Wenchang Uydu Fırlatma Merkezi’nden yola çıktı.
  • Azim, 30 Temmuz 2020’de Florida sahilinden Dünya’dan ayrıldı.

Fırlatma temposu, Hope’un ilk olarak Şubat ayında Mars’a ulaşacağı anlamına geliyor. MOI’sini 9 Şubat’ta gerçekleştirmesi ve saatte 75.000 milden sadece 11.200’e yavaşlaması bekleniyor. Yaklaşık sabah 7: 42’de (PT), otobüs uzunluğundaki sonda Mars’a “varacak ve görevin bilim aşamasına geçmeye başlayacak. Manevra tamamen özerktir, çünkü iletişim burada Dünya’da olduğu kadar hızlı çalışmaz – gezegenler arası telefon görüşmesinin 13 dakikadan fazla bir gecikmesi vardır, bu nedenle Hope önceden teslim edilen bir setten kendi başına uçacaktır.

Tianwen-1’in gelişi biraz daha gizemlidir. Çin’in uzay ajansı, bunun gibi potansiyel olarak tarih yapma görevi için bile, genellikle faaliyetleri hakkında çok fazla bilgi açıklamıyor. Çin haber servisi CCTV’ye göre, 10 Şubat’ta yörüngeye giren ikinci gemi olacak.

Üç uzay aracı, yedi ay
Bilimin çoğu uzay aracı Mars’a ulaştığında gerçekleştirilecek olsa da, bilim adamları ve mühendisler görevin seyir aşamasında uzay araçlarının kapasitesini test ediyorlar. Yolculuğun kendisi uzun bir yolculuktur – yaklaşık 300 milyon mili (~ 480 milyon kilometre) kapsar ve her acentenin, mükemmel bir varış için geminin yörüngesini iyileştirme şansı vardır. Başka neler oluyor?

Tianwen-1, Eylül 2020’de uzayda seyahat ederken ilk “özçekimini” çekti.
Hope için biraz daha sessizdi, ancak yörünge aracı Mars’a giderken BAE, gözlerini eve biraz daha yaklaştırarak Rashid görevini aya duyurdu.
Sonuncu ama bir o kadar önemli

NASA’nın Perseverance gezgini 18 Şubat 2021’de inecek. NASA’nın son birkaç on yılda kızıl gezegene iniş konusunda iyi bir sicili olmasına rağmen, hiçbir garantisi yok – Mars zor.

27 Ocak’ta NASA basın toplantısında görevin Giriş, İniş ve İniş aşamasındaki mühendislik lideri Allan Chen, “Başarı asla garanti edilemez,” dedi. “Bu, özellikle en büyük, en ağır olanı indirmeye çalışırken doğrudur. ve inmeye çalıştığımız en tehlikeli yere şimdiye kadar yaptığımız en karmaşık gezici. “

Uzay ajansı, giriş, iniş ve iniş aşamalarını yakalamaya hazır bir kamera seti ve bir mikrofonla şimdiye kadarki en iyi iniş görüntülerine sahip olmayı bekliyor. İlk kez bir Marslı inişinin seslerini dinleyebileceğiz ve hevesli Mars hayranları için tamamen yeni bir duyusal deneyim sağlayacağız. Ne yazık ki, canlı olarak izleyebilmemizin bir yolu yok, ancak NASA lansmanı sağlayacak.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Çin ve BAE Bu Ay Mars’a Ulaşıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör