Tesla’nın Yeni Direksiyonu Ciddi Risk Oluşturuyor

blank
Tesla'nın Yeni Direksiyonu Ciddi Risk Oluşturuyor

İçerik: Tesla’nın Yeni Direksiyonu Ciddi Risk Oluşturuyor

Tesla’nın geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni araç içi konsepti kimileri tarafından çok beğenildi ancak ortada ciddi bir sorun var, Tesla’nın yeni direksiyonu ciddi risk oluşturuyor!

Arabanıza bir dahaki sefere, dik bir park yerine dönüştürmek için tekerleği kaç kez çevirmeniz gerektiğini sayın. Daha da iyisi, bir U dönüşü deneyin. Bir noktada ellerinizi yeniden konumlandırmanız gerekeceği için iyi bir şans var, tipik olarak shuffle-steer denen şeyde. Şimdi, bunu sadece yarım tekerlekle yaptığınızı hayal edin. En iyi ihtimalle tuhaf olurdu.

“Ama yarış arabaları” diye düşünüyor olabilirsiniz. Ve gerçekten de Formula Bir ve diğer birçok yol üstü yarış biçimi, büyük boyutlu Bataranglara benzeyen direksiyonlara sahiptir. Mesele şu ki, bu otomobiller, en soldaki direksiyon derecesinden sağa dönmek için 180 derece kadar az dönüşe ihtiyaç duyan hızlı direksiyon oranları sunuyor. Ortalama sokak arabanız mı? Tam soldan sağa 900 derece döndürmeyi deneyin. Bu iki buçuk tur.

Daha fazla dönüş, daha yavaş dönüş anlamına gelir, evet, ancak aynı zamanda daha fazla hassasiyet ve açıkçası daha fazla güvenlik anlamına gelir. Jilet keskinliğinde bir direksiyon kremayeri yarış pistinde harika bir şeydir. Otoyolda, tekerleğe küçük bir çarpma sizi üç şeritli trafikte zıplamaya yol açar. Ortalama sürücünüz için bu riskli bir teklif.

Pek çok şirket, hıza ve direksiyon açısına göre değişen, değişken oranlar sunan direksiyon kremayerlerine sahiptir. En hızlı hallerinde bile, bu raflar, günlük manevralar için ellerinizi yeniden konumlandırma ihtiyacını ortadan kaldırmaz. Bunun da ötesinde, arabaların çoğu, arabaları daha az tahmin edilebilir hissettirdiği ve nihayetinde sürüşü daha az eğlenceli hale getirdiği için kaydırıldı.

Tutuşunu kaybetmek
Hiç bir çukura çarptınız ve direksiyon simidi elinizde kayıyor mu? Bu endişe verici, ancak tekerleğiniz yuvarlak (veya en azından D şeklinde) olduğu sürece tekerleği hızla yeniden açabilirsiniz.

Şimdi, bunun Tesla’nın yeni direksiyon çatalı üzerinde olduğunu hayal edin. En az bir eliniz ince havayı kavrayacak.

Yukarıdaki senaryoyu hayal edin, ancak önden veya yandan çarpma gibi daha ciddi bir durumda. Bir arabanın ön tekerlekleri darbeye karıştığında, direksiyon simidi bir yönde çok kuvvetli bir şekilde bükülebilir.

Tekerleği çok sert tutarsanız burkulan bir bileğiniz veya hatta bir parmağınızın kırılması mümkün olsa da, yuvarlak bir tekerlek doğal olarak ellerinizi ve kişinin geri kalanını ciddi yaralanmalardan koruyacaktır. Öte yandan, dönen bir manşonun ön kenarı, yeterince önemli bir önden çarpma ise ellerinizi, bacaklarınızı ve hatta başınızı yakalama potansiyeline sahiptir.
Aslında bunu ilk elden deneyimledim – tam anlamıyla. Sim teçhizatımda boyunduruk şeklinde bir tekerleğim var ve yeni Fanatec DD1 dingil mesafem ve formül tarzı tekerleğimle yaptığım ilk denemelerden birinde, küçük bir darbeden sonra ellerimi kaldırdım. Ancak arabanın tamamen durmadığını fark etmemiştim. Duvara çarptı ve beni elimin arkasında yakalayan tekerleği döndürdü. Etki cehennem gibi acıtıyordu ve beni acı verici bir çürük bıraktı, ama çok daha kötü olabilirdi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Tesla’nın Yeni Direksiyonu Ciddi Risk Oluşturuyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör