Türkiye’de Siber Güvenlik Endişesi Artıyor

blank
Türkiye'de Siber Güvenlik Endişesi Artıyor

İçerik: Türkiye’de Siber Güvenlik Endişesi Artıyor

2020, veri kaybında ciddi artışların yaşandığı bir yıl oldu. Özellikle uzaktan çalışmanın kişisel cihazdan veri kurtarma talebini arttırdığını belirten Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Sarah Günal’ın Türkiye’deki birçok sabit diske, dizüstü bilgisayardan ve telefondan veri kurtarma talebini gördüğü görüldü.

Küresel pandemi süreci iş akışlarını ve organizasyon yapılarını değiştirirken, veri kurtarma talepleri de arttı. Eski, normalde daha fazla kişisel veri için kurtarma talebi oluşur, ancak veri şirketleri yeni normal ile bu talepler arasında yoğun bir şekilde Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Sarah Günal’ın da dahil olduğu veri kaybının çoğunluğunun kullanıcı hatasından kaynaklandığını belirtti. özelde genel görüş.

Veri Kullanılamadığında Hızlı Bir Panik Olur
Teknolojik gelişmelerin en büyük avantajı, veri oluşturma ve verilere erişimde büyük kolaylık sağlamasıdır. Bu gelişmelere hızla adapte olabilen Türk halkının tek dezavantajı, kullandıkları dijital cihazlardaki verileri korumadaki bilinçsizlikleri olarak görülüyor. Serap Günal, kullanıcıların birçok sabit disk, dizüstü bilgisayar ve telefonda bulunan kişisel veriler için gerekli koruma önlemlerine dikkat etmediklerini, Türk kullanıcıların panik ve çaresizlik konusunda ciddi endişeleri olduğuna şahit olduklarını ifade etti.

Fotoğraflar ve Videoların yanı sıra Şirket Verileri de Büyük Önem Taşıyor
Yeni normal uzaktan çalışma sistemine geçişle birlikte, birçok çalışanın kişisel cihazları aracılığıyla şirket verilerine erişebildiği görülmektedir. Serap Günal, fotoğraf ve videolarla ilgili veri kurtarma taleplerini ileten kullanıcıların eski normalden daha yoğun olduğunu, pandemi ile birlikte şirket verilerinin de bu talepler arasında yer aldığını belirtiyor. Günal, verilere daha önce erişemediklerine dair kafa karışıklığı mesajları aldıklarını ve daha sonra kullanıcı hatası nedeniyle sorunlar yaşandığını fark ettiklerinde, bu ruh halinin kaygı ve yardım talepleri ile şekillendiğini ifade eden Günal, profesyonel veri kurtarma hizmetlerinin bu süreçte verileri kurtarın, ancak bireysel kullanıcılar tarafından uygulanan profesyonel olmayan müdahaleler ciddi veri kayıplarına neden olur. Oranın artmasına neden olduğuna dikkat çekiyor.

Müdahaleden Kaçının
Cihazlarda sorun olduğunda tüm uzmanların genel kanı, kullanıcıların yanlış müdahale ettiği yönündedir. Cihazların yanlış müdahalesi nedeniyle verilerin çoğu kurtarılamaz. Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, bir eylem sonucunda başarılı olduğu düşünülen herhangi bir profesyonel olmayan tekniğin verileri yok edeceğini belirterek, uzmanlardan ve veri kurtarma merkezlerinden yüksek destek alınması gerektiğini ifade etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Türkiye’de Siber Güvenlik Endişesi Artıyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör