Google, 3.8 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

blank
Temel iş modelinde büyük bir değişiklik olan Google bugün, bireysel web tarama geçmişinize dayanan reklamları satmayı durdurmayı planladığını söyledi. Ek olarak, gelecekte ürünlerinde belirli verilerinizi izlemek için herhangi bir araç oluşturmayacaktır. Duyurular, Google'ın, reklamverenler ve web siteleri için ana veri izleme kaynağını etkin bir şekilde öldürecek bir hareket olan Chrome'daki üçüncü taraf çerez desteğini kaldırmayı taahhüt etmesinden sonra geldi. Google sözüne sadık kalırsa, gelecekteki reklam işi son birkaç on yılda gördüğümüz gibi görünmeyecektir. Google'ın Ads Privacy and Trust ekibinin ürün yönetimi direktörü David Temkin, "İlgili reklamcılığın avantajlarından yararlanmak için insanların web'de izlenmeyi kabul etmesi gerekmemelidir,". "Ve reklamverenlerin, dijital reklamcılığın performans avantajlarından yararlanmak için web üzerindeki bireysel tüketicileri izlemesine gerek yok." Tarama verilerinizden para kazanarak bir imparatorluk kuran bir şirket olan Google'dan gelen bu ifadeyi anlamak zor. Temkin, ileriye dönük olarak, arama devinin alakalı reklamları sunmak için "Federated Learning of Cohorts API" (FloC) gibi gizliliği koruyan API'leri kullanmayı planladığını söylüyor. Bu çözüm, belirli davranışınızı ayrıntılı olarak incelemek yerine, benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcı gruplarına dayanacaktır. Ayrıca, e-posta adresine dayalı grafikler de dahil olmak üzere diğer şirketlerden başka izleme tekniklerinin olabileceğine de dikkat çekiyor. Temkin, "Bu çözümlerin artan tüketici beklentilerini karşılayacağına, hızla gelişen yasal kısıtlamalara karşı koyamayacağına ve bu nedenle sürdürülebilir bir uzun vadeli yatırım olmayacağına inanmıyoruz" dedi. Google, FLoC tabanlı kohortları bir sonraki güncellemesiyle birlikte bu ayın ilerleyen dönemlerinde Chrome denemelerinde test için kullanıma sunmayı planlıyor. Ve bu grupları ikinci çeyrekte Google Ads'deki reklamverenlerle test etmeyi hedefliyor. Chrome kullanıcıları, Nisan ayında yeni kullanıcı gizlilik kontrollerine de erişebilecek.

İçerik: Google, 3.8 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Google, 3.8 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek: Ünlü şirket, ABD Çalışma Bakanlığı’nın sistematik tazminat ve ayrımcılık iddialarını işe almak için 1 trilyon ABD Dolarını aşan bir şirket için ihmal edilebilir bir tutar olan 3,8 milyon ABD Doları harcamayı kabul etti. Ajansın Federal Sözleşme Uyum Programları Dairesi, birkaç yıl önce şirkette rutin bir uyum denetimi gerçekleştirdiğinde ödeme ve teklif eşitsizliklerini keşfetti.

Teknoloji devinin 2014 ve 2017 yılları arasında Mountain View ve Washington ofislerinde kadın yazılım mühendislerine düşük ücret ödediği tespit edildi. Ofis ayrıca Google’ın San Francisco, Sunnyvale ve Kirkland lokasyonlarındaki kadın ve Asyalı yazılım mühendisliği başvuranlarına yıl boyunca daha düşük işe alma oranları teklif edildiğini keşfetti. 31 Ağustos 2017’de sona erdi.

DOL kararı kendi web sitesinde duyurdu ve burada anlaşmanın şartlarını açıkladı. Google, 2.565 kadın mühendise geri ödeme ve faiz olarak toplam tutarın 1.35 milyon $ ‘ını ödeyecek ve her birine yaklaşık 528 $ verecek. Bu arada, etkilenen ve şirket tarafından işe alınmayan 1.757 kadın ve 1.219 Asyalı yazılım mühendisliği başvurusuna toplam 1.23 milyon $ ödeyecek. Geri kalanı (1.25 milyon $), ABD’deki mühendisler için önümüzdeki beş yıl içinde, özellikle de DOL’un araştırmasında belirlediği yerlerde, ücret özkaynak ayarlamalarına ayrılacak. Google’ın ayrıca işe alma ve tazminatla ilgili politikalarını ve uygulamalarını gözden geçirmesi ve ayrımcılık yapmamasını sağlamak için düzeltici önlemleri alması gerekecektir.

Google geçmişte bir dizi cinsiyete dayalı ücret eşitsizliği suçlamasıyla karşı karşıya kaldı, ancak 2019’daki yıllık ücret eşitliği araştırmasından bahseden bir gönderide şirket, ücret açıklarını kapatmak için 9,7 milyon dolar harcadığını söyledi. Teknoloji devi TechCrunch’a yaptığı açıklamada sorunu nihayet çözmüş olmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi:

“Herkesin kim olduklarına değil, yaptıkları işe göre ödeme alması gerektiğine inanıyoruz ve işe alma ve ücretlendirme süreçlerimizi adil ve tarafsız hale getirmek için yoğun bir şekilde yatırım yapıyoruz. Geçtiğimiz sekiz yıldır, herhangi bir tutarsızlığı belirlemek ve gidermek için yıllık dahili ücret özkaynak analizi yaptık. 2014-2017 denetimlerindeki iddialarla ilgili bu sorunu çözmekten ve çeşitlilik ve eşitliğe bağlı kalmaktan ve çalışanlarımızı ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını sağlayacak şekilde desteklemeye devam etmekten mutluluk duyuyoruz. “

San Francisco Federal Sözleşme Uyum Programları Ofisi Bölge Direktörü Jane Suhr şunları söyledi:

“ABD Çalışma Bakanlığı, Google’ın çözüm görüşmelerine katılma ve erken bir çözüme ulaşma istekliliğini kabul ediyor. Teknoloji endüstrisi, bölgenin en büyük ve en hızlı büyüyen işverenlerinden biri olmaya devam ediyor. İş gücünün ne kadar karmaşık veya boyutu ne kadar karmaşık olursa olsun, iş gücünde ayrımcılık yapmama ve eşitliği sağlamak için fırsat eşitliği yasalarını uygulama kararlılığımızı sürdürüyoruz. “

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, 3.8 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi

Elon Musk Kripto Paraya Yatırım Yaparken Dikkat Ettiğini Söyledi: Dogecoin kripto para biriminin en son …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör