Microsoft’un Kuantum Bulut Hizmeti Halka Açıldı

blank
Microsoft'un Kuantum Bulut Hizmeti Halka Açıldı

İçerik: Microsoft’un Kuantum Bulut Hizmeti Halka Açıldı

Microsoft’un Kuantum Bulut Hizmeti Halka Açıldı: Azure Quantum hizmeti Pazartesi günü halka açılarak radikal olarak farklı bilgi işlem teknolojisini dünyanın en büyük ikinci bulut bilişim hizmetine taşıdı.

Azure Quantum, Honeywell ve IonQ tarafından üretilen kuantum bilgisayarları içerir. Bu makineler, kuantum bilgisayarların bilgiyi depolamak ve işlemek için kullandığı temel unsur olan kübit olarak elektrik yüklü atomları kullanan iyon tuzağı adı verilen bir tasarım kullanıyor. Microsoft, gelecekte kübitleri süper soğutulmuş elektrik devreleri olan Quantum Circuits tarafından yeni bir tasarım eklemeyi planlıyor.

Microsoft, hizmete sonunda kendi yerel kuantum bilgisayarlarını ekleyecek. Topolojik kübit adı verilen yaklaşımı, rakip tasarımlarda kullanılanlardan daha kararlı kübitler vaat ediyor ve kuantum hesaplamalarının daha uzun süre çalışmasını sağlamak için tasarlanmış. Rakip kuantum bilgisayar üreticilerinin aksine, Microsoft bu teknolojiyi henüz göstermedi.

Azure Quantum’un açılması, geleneksel makinelerin erişemeyeceği sorunların üstesinden gelmeyi vaat eden kuantum bilişimin ticarileştirilmesindeki en son adımı işaret ediyor. BMW, Airbus ve Roche, kuantum bilgisayarları deneyenler arasında, ancak araştırma projelerinden daha fazlası için pratik olması yıllar alacak.

Microsoft Quantum’un genel müdürü Krysta Svore, “Büyük, ölçeklenebilir, güvenilir bir kuantum bilgisayara ihtiyacımız var” dedi.

Yine de bazı ticari uygulamalar test aşamasındadır.

BMW, kuantum hesaplamanın, otomobil parçası tedarikçileri ve elektrikli araç şarj istasyonlarının en iyi yerleşimini en iyi şekilde bulabileceğini görüyor. Kuantum hesaplama, yeni kimyasal süreçler, ilaçlar veya malzemeler tasarlamak gibi moleküler mühendislik görevleri için umut vaat ediyor. Svore, kuantum hesaplamanın, Microsoft’un iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını ilerletebilecek bir teknoloji olan daha verimli bir karbon sabitleme yöntemi bulabileceğini umuyor.

Microsoft ayrıca, önemli bir minyatürleştirme adımı olan binlerce kübiti yönetmek için Gooseberry adlı bir denetleyici çipi üzerinde çalışıyor. Bugünün makineleri en fazla birkaç düzine kübite sahip, ancak gerçek kuantum hesaplama zorluklarının üstesinden gelmek için milyonlara ihtiyaçları olacak. Intel, Horse Ridge adında rakip bir kuantum denetleyici yongasına sahip.

Azure, bulut tabanlı tek kuantum hizmeti değildir. Amazon Web Servisleri en büyük bulut platformu olan Amazon, Braket’i çalıştırıyor. Üçüncü sınıf Google Cloud’u çalıştıran Google, Q ağını işletiyor. Hizmetler kuantum hesaplama için çok önemlidir çünkü çok az şirket kuantum bilgisayarları kendi başlarına çalıştıracak uzmanlığa, donanıma veya bütçeye sahiptir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Microsoft’un Kuantum Bulut Hizmeti Halka Açıldı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X

Hyundai’den Yeni Bir Robot: TIGER-X: Robot teknolojileri ve ileri mobilite yatırımlarına devam eden Hyundai Motor …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör