Sinovac, CoronaVac Aşısı İçin İkinci Üretim Hattı Kuruyor

blank
Sinovac, CoronaVac Aşısı İçin İkinci Üretim Hattı Kuruyor

İçerik: Sinovac, CoronaVac Aşısı İçin İkinci Üretim Hattı Kuruyor

Sinovac, CoronaVac Aşısı İçin İkinci Üretim Hattı Kuruyor: Çin merkezli aşı şirketi Sinovac’ın, geliştirdiği inaktif Covid-19 aşısının üretimini artıracağı bildirildi. Sinovac Biyoteknoloji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Yin Weidong, Çin’in resmi Xinhua haber ajansına verdiği röportajda, “Sinovac, Brezilya, Endonezya, Türkiye, Şili ve diğer aşılar bazı ülkelerden sipariş aldı.” üretim kapasitesi.”

Şirketin ikinci bir üretim hattı kurduğuna işaret eden Yin, şirketin yıllık aşı üretim kapasitesinin, hat Şubat ayına kadar faaliyete geçtiğinde 1 milyar doza ulaşacağını söyledi. Yin, bazı ülkelere ‘yarı mamul’ aşı ihraç ederek ve bu ülkelerde yerel dolum ve paketleme hatları kurulmasına yardımcı olarak üretim kapasitesinin artmasına katkıda bulunacaklarını ifade etti.

“Klinik çalışmalardan farklı sonuçların alınması normaldir”
Sinovac Biotech CEO’su Yin, klinik deneylerden çıkan sonuçlara göre CoronaVac’ın yüksek bir etkinlik oranına sahip olduğunu ve farklı koronavirüs suşlarına karşı geniş çaplı koruma sağladığını belirtti. Aşının üçüncü aşaması olan Brezilya, Endonezya ve Türkiye başta olmak üzere klinik denemelerin düzenlendiği hatırlatan Yin, “Üç ülkedeki klinik deneylerden elde edilen verilere dayanarak, aşının tam anlamıyla güvenli ve etkili olduğundan eminiz” dedi.

Yani Türkiye’deki klinik denemelerde aşı 91,25, aşının Endonezya’da klinik denemelerde, yüzde 65,3 etkili olduğu gösteriliyor, Brezilya’daki deneylere göre aşı ağır vakalarında yüzde 100, orta vakalarda 78 yüzde etkili, genel etkililik oranının yüzde 50,38 olarak açıklandığını söyledi.

“Farklı ülkelerden çeşitli sonuçlar alınması normaldir. “Klinik denemeler birçok faktörden etkileniyor” dedi. Yin ayrıca Brezilya’daki üçüncü aşama klinik deneylere katılanların hepsinin yüksek riskli ortamlarda çalışan sağlık personeli olduğunu ve bu kişilerin tekrar tekrar virüs saldırısına uğramış olabileceklerini kaydetti.

“İngiltere’de görülen virüs varyantına karşı etkilidir”
Yin Weidong, CoronaVac’ın farklı tip koronavirüse karşı da etkili koruma sağladığını belirtti. Yin, “Çin Tıp Bilimleri Akademisi Hayvan Bilimleri Laboratuvarı Enstitüsü ile yapılan işbirliği neticesinde Sinovac aşısı yaptıran gönüllülerden alınan serumun İngiltere’de görülen koronavirüs varyantını etkisiz hale getirdiği belirlendi. “Aşının Güney Afrika’daki virüs varyantına karşı koruma sağlayıp sağlamadığı konusunda çalışmalar devam ediyor ve ilgili sonuçları paylaşacağız.”

Öte yandan Şili, Brezilya ve Endonezya’dan sonra Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac’ın acil kullanımına da izin verdi. Şili Halk Sağlığı Enstitüsü Başkan Yardımcısı Heriberto Garcia, CoronaVac aşısının üretim kalitesi konusunda olumlu sonuçlar elde ettiklerini belirterek, “Toplum için etkili ve güvenli bir aşıyı onaylıyoruz” dedi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sinovac, CoronaVac Aşısı İçin İkinci Üretim Hattı Kuruyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek

Yeni 3B Baskı Tekniği, Laboratuvar Ortamında Organ Üretecek: 3D baskılı organlar ilerlemiş olsa da, onları …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör