SpaceX, Uzaya Giden İlk “Sivil” Misyonunu Duyurdu

blank
SpaceX, Uzaya Giden İlk "Sivil" Misyonunu Duyurdu

İçerik: SpaceX, Uzaya Giden İlk “Sivil” Misyonunu Duyurdu

SpaceX, Uzaya Giden İlk “Sivil” Misyonunu Duyurdu: Elon Musk ve SpaceX, 2021’in sonunda, teknoloji girişimcisi Jared Isaacman’ın komuta ettiği yardım odaklı bir görevde ilk “tamamen sivil” ekibini uzaya göndermeyi planlıyor. Şirket yaptığı bir basın açıklamasında, Isaacman ile birlikte SpaceX’in Crew Dragon kapsülünde yörüngeye girmek üzere üç kişi seçeceğini söyledi.

Eğitimli bir pilot ve Shift4 Payments’ın genel müdürü Isaacman, St. Jude Çocuk Araştırma Hastanesine 100 milyon dolar bağışta bulunduğunu ve insanları kazanma şansı için St. Jude’a en az 10 dolar bağış yapmaya davet ederek 200 milyon dolar daha fazla toplanmaya yardımcı olmak istediğini söyledi. seçilmiş. Isaacman Pazartesi günkü basın toplantısında, bir basın açıklamasına göre “liderlik, umut, cömertlik ve refahın misyonunu temsil edecek” üç kişinin seçileceğini söyledi. SpaceX, ekibin tamamı “önümüzdeki haftalarda duyurulacak” dedi.

Musk, görüşmede gazetecilere verdiği demeçte, “Bu, herkes için alana erişim sağlamaya yönelik önemli bir kilometre taşıdır,” diyor ve SpaceX’in “maliyeti zaman içinde düşürmek ve alanı herkes için erişilebilir kılmak” hedefinin bir parçası olduğunu sözlerine ekledi.

Inspiration4 adlı görev, şirketin Falcon 9 roketinin tepesinde, SpaceX’in Florida’daki NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’ndeki 39A fırlatma sahasından başlayacak. Uçuştan önce, mürettebat üyeleri SpaceX’ten “yörünge mekaniğine odaklanan, mikro yerçekimi, sıfır yerçekimi ve diğer stres testi biçimlerinde çalışan” özel eğitim alacaklar. SpaceX ve yarışmanın resmi kuralları, dört kişilik mürettebatın meşe palamudu şeklindeki Crew Dragon kapsülünde beş güne kadar “özelleştirilmiş bir uçuş yolu boyunca” her 90 dakikada bir Dünya’nın yörüngesinde dolaşacağını söyledi.

Musk, “Görev parametreleri Jared’e bağlı,” dedi. Görev iki ila dört gün arasında sürebilir, “ama daha uzun süre ayakta kalmak istiyorsanız bu da sorun değil,” diye ekledi. Musk ve Isaacman, mürettebatın ne tür bir eğitim alacağı konusunda yetersiz ayrıntılar sundular, ancak katılımcıların – üç yabancı – Crew Dragon’un dar kabininde geçirilen birkaç gün geçirmeden önce birbirlerini tanımaları için yeterince uzun olacak.

Isaacman, “Dragon’a bağlanmadan çok önce, birbirimizi inanılmaz derecede iyi tanıyacağız, size söz verebilirim” dedi.

Mürettebat üyeleri, bağış toplayıcının resmi kurallarına göre, 6 fit ve 6 inç boyunda ve 250 pound’un altında (Florida’daki Incredible Hulk roller coaster’ı sürebilen bir kişi mükemmel olurdu) “eğitim için fiziksel ve psikolojik olarak uygun” olmalıdır. Musk uygun, dedi). Görev 2022’yi geçerse ertelenirse, mürettebat üyelerinin her biri 150.000 $ ‘lık bir “alternatif ödül” alacak.

SpaceX şimdiden uzaya iki ekip fırlattı, ancak bunlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na devlet tarafından finanse edilen gezilerde Japonya’nın uzay ajansından bir astronot da dahil olmak üzere eğitimli NASA astronotları ile birlikteydi. Inspiration4 görevi, SpaceX’in duyurulacak en son özel astronot görevini işaret ediyor: Şirketin Ax-1 görevi de 2021 yılı sonu için planlanıyor ve ISS’ye sekiz günlük yolculuk için 55 milyon dolar ödeyen dört özel astronottan oluşan bir mürettebata ev sahipliği yapıyor. Ve 2018’de Elon Musk, Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın SpaceX’in geliştirilmekte olan yeni roket sistemi Starship ile ayda bir tur atacağını duyurdu.

SpaceX, Crew Dragon kapsülünü, ajansın özel uzay aracı gelişimini teşvik etme girişimi olan NASA’nın Ticari Mürettebat Programı kapsamında 2 milyar dolardan fazla bir sözleşme ile geliştirdi. Mürettebat programını yöneten ve şu anda NASA’nın insan uzay uçuşu şefi olan Kathy Lueders, Pazartesi günü Inspiration4’ün “@Commercial_Crew’in orijinal hedeflerinden birinin bizimkinin ötesinde yeni ticari faaliyetlerin genişlemesiyle ortaya çıktığını görmekten heyecan duyduğunu” tweetledi alçak Dünya yörüngesinde. “

Isaacman, gazetecilere verdiği demeçte, misyonun, zaten çok büyük bir bağış toplama erişimine sahip bir çocuk hastanesi olan St. “Uzayda ilerlemeye devam edeceksek, o zaman aynısını burada Dünya’da da yapma yükümlülüğümüz var” dedi.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: SpaceX, Uzaya Giden İlk “Sivil” Misyonunu Duyurdu

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek

Çin’in Devasa Roketi Dünya’ya Düşecek. NY Times’ın bildirdiğine göre, Çin’in 10 katlı, 23 tonluk Uzun …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör