Çin’in Kuşak ve Yol Elektrikli Araç Projesi

blank
Çin’in Kuşak ve Yol Elektrikli Araç Projesi

İçerik: Çin’in Kuşak ve Yol Elektrikli Araç Projesi

Çin’in Kuşak ve Yol Elektrikli Araç Projesi: Merkezi İtalya’nın saygın Motor Vadisi’nde bulunan Silk EV adlı yeni bir mühendislik ve tasarım girişimi, elektrikli bir hiper otomobil üretme girişiminden daha fazlası. Ayrıca, elektrikli arabalarla ilgilenen bir ilk olmasına rağmen, Çin’in devasa Kuşak ve Yol projesinin yapımcılarından birisi.

Silk EV Salı günü yaptığı açıklamada, Lamborghini’nin ana bölgesinde S9 ve Ferrari’nin Çin’in orijinal devlete ait otomobil üreticisi First Automobile Works (FAW) ile birlikte “ultra lüks bir hiper otomobil” geliştireceğini duyurdu. S9, Çinli otomobil üreticisinin “kırmızı bayrak” anlamına gelen uzun süredir devam eden Hongqi markasının bir parçası olacak ve bir zamanlar daha geniş çapta piyasaya sunulmadan önce yalnızca üst düzey Çin hükümet yetkilileri için özel olarak üretilmişti.

İki şirket, bir teaser görüntüsü dışında S9 ile ilgili herhangi bir spesifikasyon veya herhangi bir fotoğraf yayınlamadı. Silk EV yaptığı basın açıklamasında, FAW ile ürettiği araçların “dinamik, sürdürülebilir ve özel bir sürüş deneyimini en son teknoloji ve yenilik kullanımıyla birleştirerek Çin’e ve dünyaya yeni nesil lüksü sunacağını söyledi. enerji araçları. ” Salı günü açıklanan birkaç şeyden biri, otomobilin Alfa Romeo, Audi ve Lamborghini için araçlar tasarlayan ve 2000’lerin sonlarında ve 2010’ların başında Volkswagen Grubu için tasarıma yön veren Walter de Silva tarafından tasarlandığı.

Çin’in Kuşak ve Yol girişimi, Asya, Avrupa ve Afrika’da toplamda eski İpek Yolu’nu kabaca izleyen altyapı projelerini canlandırmak için büyük bir çabadır. Projeler düzinelerce ülkeyi kapsıyor ve boyutları ve kapsamı farklı. Devasa demiryolları, hidroelektrik santralleri, barajlar ve köprüler var. Ve Cibuti gibi bazı yerlerde Çin yukarıdakilerin neredeyse tamamını yapmaya çalışıyor.

Çin hükümeti Kuşak ve Yol girişimini diplomatik ve ekonomik fırsatlarla dolu bir girişim olarak görürken, ülke bazı küçük ortaklarına borç vermekle suçlandı ve onları Pekin’in etkisine açık hale getirdi. Diğer projeler, alışılmadık derecede opak ihale süreçleri sırasında Çinli inşaat şirketlerinin kullanılmasını tercih ettikleri ve hatta gerektirdikleri için eleştirildi.

Çin’deki birçok elektrikli araç girişiminin en iyisi, uzun zamandır ülke dışına açılmayı hedefliyordu, ancak Aralık ayında Avrupa’ya teslimatlara başladıktan sonra yalnızca bir tanesi (XPeng) bu sözü yerine getirdi. Daha büyük, daha köklü otomobil üreticileri, özellikle hükümet birkaç yıl önce temiz enerjili araçları tercih etmeye başladıktan sonra, Çin’deki tüketici elektrikli araçlar için geniş fırsattan yararlanmaya odaklandılar. (Ticari araçlar farklı bir hikaye; örneğin büyük otomobil üreticisi BYD, ABD’de elektrikli otobüs satıyor.)

Elektrikli araç teknolojisinin olgunlaşması ve Çin’in tedarik zincirinin büyük bir kısmını kontrol etmesi ile, yerleşik bir oyuncunun dışa doğru genişlemesi mantıklı. FAW, Silk EV için şaşırtıcı olmayan bir ortaktır. Sadece şirketin Honqi markası Çin genelinde tanınmakla kalmadı, aynı zamanda FAW elektrikli araçlara ilgi gösterdi ve elektrikli araçların başlangıcına Byton’ın başlamasına yardımcı oldu.

Byton’ın bir zamanlar kendi küresel hedefleri vardı. Ancak geçen yıl mali sıkıntıyla karşılaştı ve şu anda ABD’den çekiliyor ve bildirildiğine göre FAW’ye aktarılıyor. (Şu anda Faraday Future’un başında olan Byton Carsten Breitfeld’in eski CEO’su, Çin hükümetini 2019’da FAW aracılığıyla başlangıçta etki yaratmakla suçladı.)

İtalya, bir hiper otomobil yapmak ve satmak için bir hedef pazar olarak mantıklı olsa da, Kemer ve Yol girişimini onaylayan ilk G7 ülkesi olduğu için, böyle bir proje için mantıklı bir siyasi ortaktır.

FAW başkanı ve parti sekreteri Xu Liuping, yaptığı basın açıklamasında, Silk EV ile ortak girişimin “Çin, İtalya ve küresel otomotiv endüstrisi için Kuşak ve Yol girişimi kapsamında önemli bir kilometre taşını işaret ettiğini” söyledi.

“FAW için Çin’in otomotiv endüstrisinin merkezi olan Jilin bölgesindeki otomobil mükemmelliği mirasını inşa etmesi ve FAW Group’un lüks ve yarış otomotiv mirası, entegre ekosistemi ile ünlü İtalya’nın Motor Vadisi ile bir araya gelmesi için eşsiz bir fırsat. ve dünya standartlarında mühendislik – yeni enerji araçlarında yeni ölçüt haline gelmek için, “dedi Xu.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Çin’in Kuşak ve Yol Elektrikli Araç Projesi

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör