Jeff Bezos Amazon CEO’luğundan İstifa Ediyor

blank
Jeff Bezos, Amazon'un CEO'luğundan İstifa Ediyor

İçerik: Jeff Bezos Amazon CEO’luğundan İstifa Ediyor

Jeff Bezos Amazon CEO’luğundan İstifa Ediyor. Amazon’un CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos, bugün bu yıl CEO’dan ayrılmayı planladığını açıkladı. Üçüncü çeyrekte Amazon yönetim kurulunun İcra Kurulu Başkanı rolüne geçecek ve bu noktada Andy Jassy CEO olarak göreve başlayacak. Jassy, ​​Nisan 2016’dan beri Amazon Web Services’in CEO’sudur ve şirketi 2003 yılında kurmuştur.

Bezos, Amazon çalışanlarına yazdığı bir mektupta “Yürütme Başkanı rolünde enerjimi ve dikkatimi yeni ürünlere ve erken girişimlere odaklamayı planlıyorum” diye yazdı. Andy şirket içinde iyi tanınıyor ve neredeyse benim kadar uzun süredir Amazon’da. Mektuptan, Bezos’un Amazon’un günlük operasyonlarını yürütmek dışında sahip olduğu zamanı, “1. Gün Fonu, Bezos Dünya Fonu, Mavi Köken, Washington Post, ve diğer tutkularım. ” Bezos, Amazon’daki en üst rolden geri adım atmasına rağmen, “bu emekli olmakla ilgili değil” diyor, bu yüzden şirketin zirvesinde kalmasını bekleyebiliriz.

Amazon’un yeni CEO’su Andy Jassy tam olarak Bezos’un haline geldiği bir isim değil, ancak AWS’nin lideri olarak, Amazon’un işinin tartışılabilir en önemli parçasından zaten sorumlu. Nitekim şirketin CEO geçişiyle ilgili haberlerle birlikte yayınladığı kazanç beyanı, AWS’nin 2020’de şirkete 2019’a göre yüzde 47 artışla 13,5 milyar dolar kar elde ettiğini gösterdi. 13,5 milyar dolar, Amazon’un 2020’deki 21,3 milyar dolarlık toplam kârının yarısından fazlasını oluşturdu .

Bezos, şirketi çeşitli cephelerde ateş altında kaldığı için son yıllarda giderek daha tartışmalı bir figür haline geldi. Bunların başında, COVID-19 salgını sırasında şiddetlenen bir şey, şirketin dağıtım merkezlerindeki Amazon çalışanlarına yönelik muameledir. Ayrıca, piyasanın pek çok farklı yerinde baskın bir güç olan devasa bir şirket için şaşırtıcı olmayan çok sayıda antitröst endişesi de vardır. Özellikle Amazon’un Ring güvenlik ürünleri etrafında kullanıcı gizliliği de inceleme altındadır. Ve şirket, bir dizi tartışmanın ardından 2020’nin ortalarında polisin yüz tanıma yazılımını kullanmasına ara verdi.

Ancak Amazon, aynı zamanda Bezos liderliğindeki dünyanın en başarılı şirketlerinden biri haline geldi ve bir çevrimiçi kitapçıdan en baskın internet perakendecisine dönüştü. Amazon’un video hizmeti yavaş bir başlangıcın üstesinden geldi ve şimdi önemli miktarda orijinal içeriğe sahip – Netflix kadar baskın değil, ancak yine de en iyi çevrimiçi video hedeflerinden biri. Amazon’un birçok donanım ürünü de büyük etkiler yarattı; Kindle hızla tercih edilen faktör dışı dijital kitap okuyucu haline geldi ve şirket temelde Echo ve Alexa dijital asistanı ile akıllı hoparlör pazarını başlattı.

Andy Jassy, ​​hem bu başarıları hem de zorlukları miras alacak. Muhtemelen endişelerinin başında hem ABD’de hem de yurtdışında Amazon’da devam eden antitröst soruşturmaları olacaktır. Büyük olasılıkla çok dikkat çekecek bir diğer konu, şirketin çevre üzerindeki etkisiyle nasıl başa çıktığıdır. Amazon, 2019’da iklim değişikliği eylemsizliği nedeniyle çalışanlarından önemli bir baskı gördü, ancak 2020’de daha çevre dostu politikalar için çalışmaya başladı.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Jeff Bezos Amazon CEO’luğundan İstifa Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör