Rolls-Royce Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Testini Yaptı

blank
Roll-Royce İlk Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Testini Yaptı

İçerik: Rolls-Royce Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Testini Yaptı

Rolls-Royce İlk Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Testini Yaptı. Ünlü motor ve otomobil ürecisi, sektörlerinin 2050 yılında net sıfır karbona ulaşmasını sağlamada öncü bir rol oynamak amacıyla iş jet motorunda ilk yüzde 100 Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF) testlerini gerçekleştirdi.

Rolls-Royce’un Almanya’nın Dahlewitz şehrinde geliştirilmekte olan en yeni ticari havacılık motoru Pearl 700 üzerindeki testler, Birleşik Krallık’ın Derby kentinde Trent 1000 motorunun zemin testlerinde saf SAF’nin ilk başarılı kullanımından sadece birkaç hafta sonra gerçekleştirildi.

Bu test bir kez daha büyük iş jetleri için mevcut motorlarımızın tam bir “bırakma” seçeneği olarak yüzde 100 SAF ile çalışabileceğini ve ilgili yakıtın sertifikasyonu için zemin hazırlayabileceğini bir kez daha gösteriyor. SAF şu anda yalnızca geleneksel jet yakıtı ile yüzde 50’ye varan karışımlar için onaylanmıştır ve mevcut tüm Rolls-Royce motorlarında kullanılabilir.

Testlerde kullanılan SAF, düşük karbonlu yakıt uzmanı Paramount tarafından üretildi, California’daki World Energy, Shell Aviation tarafından ve SkyNRG tarafından sağlandı. Bu saf yakıt, net CO2 yaşam döngüsü emisyonlarını geleneksel jet yakıtına kıyasla yüzde 75’ten fazla azaltma potansiyeline sahiptir. Önümüzdeki yıllarda, CO2 yaşam döngüsü emisyonları daha da azaltılabilir.

Konuyla ilgili olarak, Rolls-Royce Almanya İş Havacılığı ve Mühendisliği Direktörü olan Baş Mühendis Dr Joerg Au, “Sürdürülebilir havacılık yakıtları, motorlarımızın karbon emisyonlarını önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahiptir. Bu potansiyeli Pearl motor ailemizin üstün performansıyla birleştirdiğimizde, bizi müşterilerimizin net sıfır karbon emisyonu hedefine bir adım daha yaklaştırıyor. “

Yüksek verimli Pearl 700, havacılık endüstrisinin en verimli çekirdeği olan Advance2 motor çekirdeğini yepyeni bir düşük basınçlı sistemle birleştirerek BR8’e kıyasla 18.250 lbs’de kalkış itişinde yüzde 725’lik bir artışla sonuçlanıyor. Motor, sınıfının lideri düşük gürültü ve salınım performansını korurken yüzde 12 daha iyi itme-ağırlık oranı ve yüzde 5 daha yüksek verimlilik sunar.

Motor, Rolls-Royce’un Advance2 teknoloji test programlarından türetilen yenilikçi teknolojileri, günümüzün iş havacılığında lider motor ailesi olan Rolls-Royce BR700’den kazanılan deneyimle birleştiriyor. Bunlar arasında yüksek verimli 51,8 inç disk fan, pazarın en iyi değeri olan 24: 1 yüksek basınçlı kompresör altı disk kademeli, ultra düşük salınımlı tahrik sistemi, iki aşamalı blendajsız yüksek basınçlı türbin ve endüstrinin en verimli ve gelişmiş dört aşamalı düşük basınçlı kompakt yapı türbini içerir.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Rolls-Royce Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Testini Yaptı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör