Sony, 2020’de 4,5 Milyon PlayStation 5 Konsolu Sattı

blank
PlayStation 5, Bu Yaz Büyük Bir Güncelleme Alabilir

İçerik: Sony, 2020’de 4,5 Milyon PlayStation 5 Konsolu Sattı

Sony, şirketin en son kazanç raporunun yanında yayınlanan bilgilerde de ortaya konduğu üzere 2020 yılında dünya çapında 4,5 milyon PlayStation 5 birimi sattı. Bu rakam, Sony’nin Kasım ayındaki lansmanından bu yana satın alması son derece zor olan konsolu toplu üretim yeteneğini vurguluyor.

PlayStation 4’e olan talep, Ekim-Aralık çeyreğinde 1.4 milyon ünite sevk edilerek, geçen yıla göre yüzde 77 düşüşle yıllık bazda önemli ölçüde düştü. Sony, tatil çeyreğinde Temmuz’dan Eylül’e kıyasla daha az PS4 satmayı başardı.

Sony’nin oyun sektörü genel olarak bir yıl öncesine göre çok daha iyi performans gösterdi ve analist Daniel Ahmad bunun PlayStation tarihindeki en iyi çeyrek olduğunu belirtti. Gelir, kısmen PS5 satışlarından kaynaklanan yüzde 40 artışla 883,2 milyar yen’e (8,4 milyar $) ulaştı. Yüksek oyun satışları, PlayStation Plus abonelikleri ve PS4 donanımındaki daha iyi marjlar nedeniyle işletme karı yüzde 50 artışla 80,2 milyar yen’e (763,3 milyon $) yükseldi.

Bununla birlikte Sony, PS5’in piyasaya sürülmesiyle ilgili harcamaların kar kazançlarının bir kısmını telafi ettiğini ve ayrıca PS5 donanımının maliyetinden daha düşük bir fiyata satıldığını doğruladı. Şirket, “PS5 donanımı için üretim maliyetlerinden daha düşük stratejik fiyat noktaları” nedeniyle bir kayıp yaşandığını söyledi.

Satın almak isteyenler bunu yapabilene kadar PS5 satış rakamlarını okuyacak çok şey yok. Ancak en azından, konsolun lansmanı boyut olarak PS4’ler ile genel olarak karşılaştırılabilir görünüyor; PS4 ayrıca lansman çeyreğinde 4,5 milyon adet sattı.

Microsoft geçen hafta Xbox Series X veya Series S için belirli satış rakamlarını kazanç raporuyla açıklamadı, ancak şirket Xbox donanım gelirinin yıllık bazda yüzde 86 arttığını söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Sony, 2020’de 4,5 Milyon PlayStation 5 Konsolu Sattı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de

Final Fantasy VIII Artık iOS ve Android’de: Sıklıkla unutulan Final Fantasy VIII, ilk çıkışından sadece …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör