Spotify’ın Sahip Olduğu Abone Sayısı 150 Milyonu Aştı

blank
Spotify'dan Yeni Ana Sayfa Güncellemesi Geldi

İçerik: Spotify’ın Sahip Olduğu Abone Sayısı 150 Milyonu Aştı

Spotify’ın Sahip Olduğu Abone Sayısı 150 Milyonu Aştı: Popüler müzik dinleme uygulamasının, bugün yayınlanan en son kazanç raporuna göre, 155 milyon premium aboneye ve aylık 345 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu rakamlar yıldan yıla yüzde 24 ve yüzde 27’lik bir artışı temsil ediyor. En büyük artışı, yüzde 30 artışla 199 milyona ulaşan reklam destekli aylık aktif kullanıcılarda oldu. Geçen çeyrekte 144 milyon aboneye ve 320 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını bildirdi.

Ancak, dinleyicilerdeki büyümeye rağmen, The Wall Street Journal, kullanıcı başına ortalama gelirin bir yıl öncesine göre yüzde 8 düşüşle 4,26 avroya (yaklaşık 5,13 dolar) düştüğünü belirtti. Bunun nedeni, yeni aboneleri cezbetmek için kullanılan indirimli planlar ve Rusya ve Hindistan gibi pazarlarda uyguladığı düşük fiyatlar. Bununla birlikte, reklam geliri arttı, tarihsel olarak yüzde 10’dan az getirmesine rağmen gelirin yüzde 13’ünü oluşturuyordu.

Genel olarak Spotify hala 125 milyon Euro zarar etti, ancak bu, bir önceki yıl yaptığı 209 milyon Euro kayıptan daha düşük. WSJ’ye göre, şirket büyümeye yatırım yapmaya devam ederken Spotify’ın kar açıklaması nadirdir.

Kazanç duyurusu, Spotify hizmetin geleneksel gücü olan müzik dışında büyük yatırımlar yapmaya devam ederken geliyor. Kısa süre önce sesli kitaplara geçerek, Frankenstein gibi kamuya açık kitapları okuyan ünlülerin kayıtlarını ve Amerikalı bir Köle olan Frederick Douglass’ın Öyküsü’nü sunmayı denedi.

Spotify ayrıca podcast’e de büyük yatırım yapıyor. Bu çeyrekte şirket, Prince Harry, Meghan Markle ve Ava Duvernay gibi podcast işleri için büyük isimler imzalamaya devam etti. Şu anda servisi aracılığıyla 2,2 milyondan fazla podcast sunuyor ve podcast tüketimi bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 100 arttı. Spotify, çeyrek boyunca kullanıcılarının yüzde 25’inin podcast içeriğiyle etkileşime girdiğini söylüyor.

Spotify, özellikle podcast’lere yaptığı yatırımın kullanımı, katılımı ve müşteriyi elde tutma oranını artırdığını ve plak şirketlerinden müzik lisanslamaya olan bağımlılığını azaltması için bir fırsat sunduğunu savundu. Spotify, bugünün kazanç açıklamasına olan inancını yineledi.

Bununla birlikte, CBNC’nin geçtiğimiz günlerde bildirdiğine göre, bazı analistler podcast’lere yapılan yatırımın henüz anlamlı bir şekilde karşılığını vermediğini söylüyor. Bir yatırımcı notunda yazan Citi’deki analistler, Spotify’ın podcast yatırımlarının bir sonucu olarak “bugüne kadar uygulama indirmelerinde veya Premium aboneliklerde önemli bir olumlu düşüş görmedik” dedi. Geçen yıl, raporlar Spotify’ın bir abonelik podcast hizmeti olasılığını araştırdığını ve başka bir gelir kaynağı açtığını gösterdi.

Bu kazanç raporu, Spotify’ın ayın son büyük duyurusu olmayacak. Şirket dün 22 Şubat’ta bir “Akışta” etkinliğini yayınladı. Bugünkü sürümde şirket, etkinliği “küresel ses akışının durumu ve gelecekte nereye gideceği hakkında en son haberleri paylaşmak için” kullanacağını söyledi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Spotify’ın Sahip Olduğu Abone Sayısı 150 Milyonu Aştı

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor

Samsung’un 512GB DDR5 Modülü, RAM’in Geleceğini Gösteriyor: Samsung, DDR5 belleğin hız ve kapasite açısından potansiyelini …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör