YouTube, Alphabet’e Para Kazandırmaya Devam Ediyor

blank
YouTube, Alphabet'e Para Kazandırmaya Devam Ediyor

İçerik: YouTube, Alphabet’e Para Kazandırmaya Devam Ediyor

YouTube, Alphabet’e Para Kazandırmaya Devam Ediyor: Google’ın ana şirketi Alphabet, dördüncü çeyrek ve 2020 mali yılı sonuçlarını açıkladı ve rakamlar şaşırtıcı. Şirket, 31 Aralık’ta sona eren çeyrekte, geçen yıl kaydettiği 46,1 milyar dolara göre yüzde 23 artışla 56,9 milyar dolar kazandı. Finans müdürü Ruth Porat yaptığı açıklamada, gelirin “tüketici ve iş faaliyetlerinin yılın başlarında toparlandığı için Arama ve YouTube tarafından sağlandığını” söyledi.

Bu, geçen çeyrekte, Alphabet’in 2019’un aynı dönemine göre 40,5 milyar ABD doları kazandığını bildirdiği bir gelir artışı eğilimini sürdürüyor. Bu çeyrekte elde edilen 56,9 milyar ABD dolarının 52,9 milyar doları Google Hizmetleri, 3,8 milyar doları Google Cloud’dan geldi Diğer Bahisler bölümünden 196 milyon dolar kazanıldı. Alphabet, 2020’de toplam 182.5 milyar dolar kazandı.

2020’nin dördüncü çeyreğinde, “Google Arama ve Diğer” gelirleri 31,9 milyar dolar olurken, YouTube reklamları 6,9 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Bu öğleden sonra basın ve yatırımcılarla yaptığı bir telefon görüşmesinde CEO Sundar Pichai, şirketin son duyurularından bazılarını özetledi. Bunlar arasında yeniden tasarlanmış bir Google Pay uygulaması, Android Auto ile Ford arasında çok yıllık bir ortaklık, yeni Haritalar özellikleri ve sonunda Fitbit’in satın alınmasının kapatılması yer alıyor. Porat, arama sırasında Fitbit’ten elde edilen kazançların artık Google Diğer segmentinde açıklanacağını söyledi.

Pichai, YouTube’da şirketin iki önemli trend gördüğünü söyledi: canlı video ve kısa biçimli medya. Geçen yıl ilk kez yarım milyondan fazla kanalın YouTube’da canlı yayın yaptığını ve yeni Shorts oynatıcısındaki videoların günde üç buçuk milyar görüntüleme aldığını söyledi.

Alphabet, salgın nedeniyle 2020’nin ikinci çeyreğinde gelirinde bir düşüş görse de, güçlü bir performansla açıkça geri döndü. Porat, “Eşi görülmemiş bir yılın ardından olağanüstü dördüncü çeyrek performansımızdan çok memnunuz” dedi.

İşletme müdürü Philip Schindler’e göre, “pandeminin başlangıcında önemli bir gerileme yaşadıktan sonra, marka harcamaları üçüncü çeyrekte toparlanmaya başladı.” “Dördüncü çeyrekte YouTube Ağı gelirlerine yapılan marka harcamalarında önemli bir artış gördük” dedi. Açıkça görülüyor ki, YouTube çok sayıda görüntüleme almaya devam ediyor ve reklamverenler markalarını tüm bu gözlerin önüne koymaya hevesli.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: YouTube, Alphabet’e Para Kazandırmaya Devam Ediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör