Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığı 8K Ekran Olabilir

blank
Apple'ın Karma Gerçeklik Başlığı 8K Ekran Olabilir

İçerik: Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığı 8K Ekran Olabilir

Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığı 8K Ekran Olabilir. Yıllardır Apple’ın potansiyel VR veya AR donanımı hakkında söylentiler dolaşıyor. Ancak bugün bir dergiye göre, şirketin üzerinde çalıştığı şeyin belki de en kapsamlı açıklamasını yayınladı ve iddialı bir tablo çiziyor. Aygıt hakkında “doğrudan bilgi” sahibi bir kaynağa göre, Apple’ın karma gerçeklik başlığı, hareketi izlemek ve onu takan kişiye gerçek dünya videosu göstermek için bir düzineden fazla kamera içerecek. Ayrıca, şu anda piyasada bulunan her şeyi geride bırakacak etkili bir çözünürlük sağlayan iki 8K ekran içerdiği söyleniyor.

Ayrıntılara girmeden önce, bunun görüntülenen görüntülere ve Apple’daki bir kaynaktan aldığı ayrıntılara dayanan bir rapor olduğunu tekrarlamakta fayda var. Tüm bu ayrıntılar doğru olsa bile, şimdiki ile nihai ürün açıklaması arasında pek çok şey değişebilir ve Apple’ın bu planları tamamen rafa kaldırması tamamen mümkündür. Projenin belirsiz ve habersiz durumu ne olursa olsun, Apple’ın VR ve AR donanım tutkusu hakkında duyduğumuz en ayrıntı bu.

The Information, cihazın geliştirmenin sonraki aşamalarında olduğuna ve 2022’ye kadar gönderilebileceğine inanıyor. Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Apple’ın ilk kulaklığı geniş bir kitleyi hedeflemiyor. Bugünün raporunda alıntılanan donanım özellikleri göz önüne alındığında, bu mantıksız değil, ancak bunun tüketiciler için daha az bir cihaz olduğu ve Microsoft’un Holo lens 2’ye daha çok rakibi olduğu açıktır. Bu kulaklık, ortalama bir tüketicinin kullanacağı bir şeyden daha çok ticari müşterilere odaklanıyor.

The Information’ın gördüğü 2020’den kalma “geç aşama prototipi” görüntülerine dayanan Apple’ın başlığı, dış dünyayı tamamen engellemesi ve kullanıcıyı tamamen sanal bir ortama koyması açısından geleneksel bir VR başlığına benziyor; kameralar dış dünyadan bir kaç tane vermek için kullanılacak. Bu şekilde, kulaklığın gerçek bir sanal gerçeklik cihazı olarak çalışabileceği gibi, gerçek dünya görüşlerini sanal ayrıntılarla birleştiren artırılmış gerçeklik seçeneği olarak da kullanılabilir. Bu kameralar, cihazın el hareketlerinin yanı sıra göz hareketlerini de izlemesini sağlayacaktır. Ayrıca, gerçek dünyadaki nesneler arasındaki mesafeyi ölçmeye ve sanal nesneleri gerçek dünya alanında uygun şekilde ölçeklendirmeye ve sunmaya yardımcı olmak için iPhone 12 Pro ve iPad Pro’da bulunanlar gibi LiDAR sensörleri de olacak.

Cihazın kafa bantlarının değiştirilebilir olduğu ve AirPods Pro ve AirPods Max’tekine benzer şekilde “uzamsal ses” teknolojisini içereceği söyleniyor. Ve Apple, kulaklığını güçlendirmek için kendi şirket içi çipleri üzerinde çalışıyor gibi görünüyor – bu günlerde silikonun neredeyse tüm donanımına güç vermesi göz önüne alındığında büyük bir sürpriz değil.

Apple’ın uzun süredir VR ve AR donanımı üzerinde çalıştığı söyleniyor ve bugünün raporu, yıllar içinde duyduğumuz bazı ayrıntıları destekliyor. 2018’de CNET, Apple’ın kulaklığının 8K ekran içerebileceğini bildirdi ve geçen ay Bloomberg’den alınan bir rapor, bunun “çoğunlukla sanal gerçekliğe” odaklanacağını ve AR işlevselliği ve el takibi için harici kameralar içereceğini belirtti. Benzer ayrıntıları bildiren birden fazla kaynakla, bu cihazın gerçeğe dönüşmesine yaklaşıyoruz – çoğu insan için çok pahalı olsa bile.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Apple’ın Karma Gerçeklik Başlığı 8K Ekran Olabilir

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör