Google, Nabzınızı Ölçmek için Telefon Kameralarınız Yetecek

blank
irket bugün, giyilebilir sensörleri olmayanların solunum ve kalp atış hızlarını okumalarını sağlayacak yeni özellikleri duyuruyor.

İçerik: Google, Nabzınızı Ölçmek için Telefon Kameralarınız Yetecek

Google, Nabzınızı Ölçmek için Telefon Kameralarınız Yetecek. Çoğumuz gibi, Google da sağlığımızla daha fazla ilgileniyor. Şirket bugün, giyilebilir sensörleri olmayanların solunum ve kalp atış hızlarını okumalarını sağlayacak yeni özellikleri duyuruyor. Pixel sahipleri önümüzdeki aydan itibaren Google Fit aracılığıyla nabzını ve nefes oranlarını ölçmek için telefon kameralarını kullanabilecek. Şirket, zaman içinde daha fazla Android cihazına da genişlemeyi planladığını söyledi.

Özellik telefonunuzda kullanılabilir olduğunda, ölçümlerinizi almak için ana sayfadaki yeni kartlara dokunarak Fit uygulamasını açabilirsiniz. Google göğsünüzün hareketine bakarak nefes hızınızı tahmin ediyor, bu yüzden gövdenizi görmesi gerekecek. Bu arada, kalp atış hızınızı hesaplamak için cildinizin altındaki küçük renk değişiklikleri kullanır ve bunun için parmağınızı arka kameraya yerleştirmeniz gerekir. Fit uygulaması, solunum hızları için ön kamerayı kullanarak kendinizi nasıl çerçeveleyeceğiniz konusunda size rehberlik edecek ve bunun ne kadar iyi çalışacağı henüz net değil. Bol giysiler giyiyorsanız, sistem nefes alıp almadığınızı yine de anlayabilecek mi?

Ayrıca, göründüğünden daha uzun olan solunum hızınızı yakalaması için telefonunuzu yaklaşık 30 saniye yukarıda tutmanız gerekecektir. Artı, bu uygulama aynı zamanda, koşarken veya dans ederken telefonunuzu tutmaya ve ekrana bakmaya devam etmeyi planlamadığınız sürece, egzersiz yaparken nabzınızı kontrol altında tutmak için bu özelliğe güvenmeyeceğiniz anlamına da gelir. Yine de, fitness takipçileri olmayan kişilerin bu ölçümleri istedikleri zaman almanın bir yolunu bulmaları güzel.

Google Fit solunum hızı ölçüm süreci GIFGoogle
Bu kalp atış hızı algılama yöntemi size tanıdık geliyorsa, kamera altında ayrı bir sensör bulunan Samsung Galaxy S5’i düşünüyor olabilirsiniz. Ancak nabzınızı ölçmek için telefonunuzu kullanmanıza izin veren uygulamalar en az 2014’ten beri piyasadadır, dolayısıyla bu tam olarak yeni bir kavram değildir. Ancak Google, olduğu gibi yazılım devi olduğu için bazı faydalar sunuyor. Google, ürünlerinin doğruluğunu sağlamak için ilk klinik denemeleri ve doğrulamaları tamamlamış olmanın yanı sıra, bilgisayarla görmeye dayalı yönteminin tüm cilt tonlarında, yaşlarda ve aydınlatma koşullarında çalışmasını sağlamak için de çaba gösterdi.

Fit uygulamasında diğer istatistiklerinizle birlikte nabız ve nefes ölçümlerinizi de görebileceksiniz. Şirket, bu özelliği kullanmak için minimum kamera özellikleriyle ilgili herhangi bir yönergeyi paylaşmadı (şu anda yalnızca Pixel telefonlar desteklendiği için bu mantıklı). Ancak nihayetinde Google, bunu örneğin daha az keskin kameralara sahip veya Android Go çalıştıran cihazlara getirebilirse çoğundan daha geniş bir kitleye ulaşabilir.

Gizlilik konusunda endişelenenler için, Google bu hesaplamaları cihaz üzerinde gerçekleştirmektedir ve sonuçta elde edilen ölçümleri Fit’e kaydetmeyi seçebilirsiniz. Bunları istediğiniz zaman hesap ayarlarınızdan da silebilirsiniz. Bu yeni özelliklerin FDA onayını almadığını ve tıbbi teşhis veya tıbbi durumları değerlendirmek için tasarlanmadığını unutmayın.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, Nabzınızı Ölçmek için Telefon Kameralarınız Yetecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek

Motorola G100 ve G50, 90Hz Ekran ve 5.000 mAh Pil İle Gelecek: Motorola, Avrupa ve …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör