Uber ve Lyft Trafik Sıkışıklığı için Daha mı Kötü?

blank
Uber ve Lyft Trafik Sıkışıklığı için Daha mı Kötü?

İçerik: Uber ve Lyft Trafik Sıkışıklığı için Daha mı Kötü?

Uber ve Lyft Trafik Sıkışıklığı için Daha mı Kötü?

MIT’den yeni bir araştırma, daha az kişinin toplu taşıma seçeneklerini tercih ettiğini ve şirketlerin özel araç sahipliği üzerinde minimum etkisinin olduğunu ortaya koydu.

Bunu ilk kez duymuyoruz, ancak Pazartesi günü Massachusetts Institute of Technology’den yeni bir çalışma, çözmek istedikleri bir sorunun parçası olarak hem Uber hem de Lyft’e işaret etti. Yani, aslında yol tıkanıklığını ve tıkanıklığın yoğunluğunu arttırırlar ve kişisel araç sahipliği üzerinde minimum etkiye sahiptirler.

MIT’deki araştırmacılar, özel araçları kamuya açık yollardan çıkarmak için daha fazla kişinin araba paylaşması fikriyle sahneye giren hizmetleri birkaç değişkenle inceledi. Zaman yolculuğu endeksi, sıkışık saatler, aylık toplu taşıma kullanımı ve bir hane halkının sahip olduğu ortalama araç sayısıdır. Çalışma, bu veri noktalarını iki modelle inceledi; biri Uber’in ve Lyft’in kentsel alan üzerindeki etkisini genel bir mobilite şirketinden bir kukla değişken katsayısı ile ölçülen test ediyor. İkincisi, Uber ve Lyft’in etkilerinin birlikte ve interaktif bir şekilde kendi alanlarındaki en iyi iki şirket olarak evrimini aradı. Çalışma, ölçmek için, şirketin bir şehre girişinden sonraki yılların sayısını, pazar penetrasyonunun bir temsilcisi olarak kullandı.

İşte düşüş: Kentsel alanlardaki şirketlerin tanıtımlarının% 0,9 artması ve sıkışıklığın süresinin% 4,5 artması nedeniyle trafik sıkışıklığı. Bu arada, bireyler toplu taşımaya daha az güvendi ve yolcu oranı% 8,9 azaldı. Aynı zamanda, kentsel alanların çoğunda kişisel araç sahipliği sadece% 1 azaldı ve tüm alanlarda tek tip değildi. Sonuç olarak, Uber ve Lyft’in ABD yollarındaki kişisel araç sayısı üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Bunun yerine, şirketler toplu taşıma aracı olarak başka bir seçenek haline geldi veya toplu taşımanın yerini aldı.

Çalışma şu sonuca varıyor: “Büyük ölçekli araç paylaşımını teşvik ederek sürdürülebilir bir mobilite çözümü sağlama idealine rağmen, analizimiz [şirketlerin] Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk çıkışlarından bu yana kentsel ulaşım zorluklarını yoğunlaştırdığını gösteriyor.”

Ancak araştırmacılar, Uber ve Lyft’in potansiyel aksamasının hâlâ ilk günlerinde olduğumuzu da kabul ediyorlar. Belki de iş modelleri eninde sonunda vaatlerini yerine getiriyor, ama şu anda öyle değil.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Uber ve Lyft Trafik Sıkışıklığı için Daha mı Kötü?

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çip Sıkıntısı Arabaları Daha Pahalı Hale Getiriyor

Çip Sıkıntısı Arabaları Daha Pahalı Hale Getiriyor: Küresel yarı iletken kıtlığı sayesinde yeni arabalar daha …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör