Atmaca Gemi Savunma Füzesi Hedefini Başarıyla İmha Etti

blank
Atmaca Gemi Savunma Füzesi Hedefini Başarıyla İmha Etti

İçerik: Atmaca Gemi Savunma Füzesi Hedefini Başarıyla İmha Etti

Atmaca Gemi Savunma Füzesi Hedefini Başarıyla İmha Etti: T.C.Cumhurbaşkanlığı Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, 4 Ocak 2021 tarihinde milli tesislerle geliştirilen Atmaca gemi füzesi ile ilgili Twitter hesabından bir video paylaştı. Videonun içeriğinde görülüyor ki, F-514 KINALIADA korvetinden atılan Atmaca füzesi ile hedef başarılı bir şekilde imha edildi. Atmaca füzesinin 2021 yılında seri üretime girmesi bekleniyor. SOM seyir füzesine güç vermesi planlanan KTJ-3200 motoru, ilk savaş başlıklı test videosu yayınlanan Atmaca gemisavar füzesinde kullanılacak.

Atmaca Gemis Füzesi
Karadan karaya füze sistemleri olarak kullanılan ABD merkezli Harpoon füzeleri yerine ATMACA kullanılacak. ATMACA seyir füzeleri yerel olarak Roketsan, yangın kontrol sistemleri ve diğer ekipman ASELSAN tarafından üretilmektedir. ATMACA’lar MİLGEM’lere entegre edilecek ve denizlerdeki caydırıcılığımızı daha da artıracaktır.

Her türlü hava koşulunda kullanılabilen ATMACA Füzesi, karşı tedbirlere karşı dayanıklılığı, hedef güncelleme, yeniden hedefleme, görev sonlandırma kapasitesi ve gelişmiş görev planlama sistemi (3D yönlendirme / 3D yönlendirme) ile hareketsiz ve hareketli hedeflere karşı etkilidir. ATMACA, tıpkı TÜBİTAK-SAGE tarafından üretilen seyir füzesi SOM gibi, hedefe yaklaştığında daha yüksek bir irtifaya çıkarak hedef gemiye ‘yukarıdan’ dalar.

ATMACA, Global Konumlandırma Sistemi, Atalet Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre, Radar Altimetre yeteneklerine sahiptir ve yüksek doğrulukta aktif radar tarayıcısı ile hedefini bulur. Şahin füzesi 350 mm çapında ve 1,4 metre kanat açıklığına sahiptir. Atmaca, 220+ km menzil ve 250 kg Yüksek Patlayıcı Penetran Harp Başlığı kapasitesi ile hedefini görüş sınırının ötesinde tehdit ediyor. Veri bağlantısı özelliği, Atmaca’ya hedef güncelleme, yeniden hedefleme ve görev sonlandırma özellikleri sağlar.

ATMACA seyir füzesinin karadan yere versiyonlarına sahip olacağı bildirildi.
Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr.İsmail Demir, Eylül 2020’de yaptığı açıklamada, ATMACA seyir füzesinin karadan yere versiyonlarının üzerinde çalışıldığını belirtti. İsmail Demir yaptığı konuşmada, bu kabiliyetin ATMACA gemi karşıtı seyir füzesinde yapılacak değişikliklerle sağlanabileceğini belirtti. Türk Savunma Sanayisinin havadan-denize, havadan-denize ve denizden-denize seyir füzeleri üzerinde proje ve ürünleri olgunlaştırdığının altını çizen Karadan karaya seyir füzeleri geliştirmeye yönelik faaliyetler olduğunu söyledi. Atmaca’ya birkaç teknolojik dokunuşla mümkün olmasını (karadan karaya versiyonlar) bekliyoruz ”dedi. ifadelerini eklemişti.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: Atmaca Gemi Savunma Füzesi Hedefini Başarıyla İmha Etti

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı

Bayraktar AKINCI TİHA İlk Atış Testini Başarıyla Tamamladı: BAYKAR’ın yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği Bayraktar …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör