Danimarka, Kuzey Denizi’nde Yapay Ada İnşa Edecek

blank
Danimarka, Kuzey Denizi'nde Yapay Ada İnşa Edecek

İçerik: Danimarka, Kuzey Denizi’nde Yapay Ada İnşa Edecek

Danimarka, Kuzey Denizi’nde Yapay Ada İnşa Edecek:

Danimarka Enerji Ajansı, beklendiği gibi, Kuzey Denizi’nde Jutland Yarımadası’nın 80 km açıklarında yapay bir ada inşa edeceğini resmi olarak duyurdu. Bu yeşil enerji merkezinin tamamlandığında 10 GW tedarik etmesi beklenecek: kabaca Avrupa genelinde 10 milyon hanenin enerji ihtiyacı. Yaklaşık 120.000 metrekare büyüklüğündeki yapay ada, yakındaki rüzgar çiftliklerinden gücü alacak, depolayacak ve kıyıya geri gönderecek. Reuters, projenin yaklaşık 34 milyar dolara mal olmasının muhtemel olduğunu ve 2033 yılına kadar faaliyete geçmesinin beklendiğini bildirdi.

Yetkililer, sonunda adanın daha sonra Danimarka’ya gönderilebilecek bir “yeşil yakıt” fabrikasına ev sahipliği yapacağını umduğunu ekliyor. Bu, Danimarka’nın deniz suyundan herhangi bir CO2 emisyonu olmadan Hidrojeni çıkarmak için bir elektrolizörü çalıştırmak için fazla rüzgar gücünü kullanma planının bir uzantısı olabilir.

Avrupa Birliği’nin en büyük petrol üreticilerinden biri olan Danimarka, bu adayı kendi enerji endüstrisini yenilemeye yardımcı olmak için kullanmayı bekliyor. Ülke daha önce 2050 yılına kadar fosil yakıtları çıkarmayı tamamen durduracağını söylemişti ve şirketlere gelecekteki keşifler için ihaleler sunmayı çoktan durdurdu.

Danimarka, özellikle coğrafyası sayesinde rüzgârdan yenilenebilir enerji üretirken eğrinin çok ilerisindeydi. Sadece Kuzey Denizi’nde elverişli bir noktada oturmakla kalmıyor, aynı zamanda kıyı şeridinin etrafındaki su seviyeleri, açık deniz türbinleri inşa etmeyi daha kolay ve daha ucuz hale getirecek kadar sığ.

Ve ülkedeki milletvekilleri, türbin yapımını yavaşlatacak bir dizi yasal engeli kaldırdı. 2015 yılında kuvvetli rüzgarlar, ülkenin toplam enerji talebinin yüzde 140’ını üretmesini sağladı ve daha sonra komşu ülkelere sattı. 2019 itibariyle, ülke toplam enerji talebinin yaklaşık yarısını karşılayan 6.128 MW’lık üretim kapasitesine sahipti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Danimarka, Kuzey Denizi’nde Yapay Ada İnşa Edecek

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor

Pandemiye Rağmen Hava Kirliliği Artmaya Devam Ediyor: Yeni verilere göre, küresel olarak insanlar Aralık ayında …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör