E-Sigara Covid Riskini 5 Kat Artırıyor!

blank
E-Sigara Covid Riskini 5 Kat Artırıyor!

İçerik: E-Sigara Covid Riskini 5 Kat Artırıyor!

E-Sigara Covid Riskini 5 Kat Artırıyor!: Dünyayı etkileyen pandemiden kaçınmak için “maske, mesafe ve hijyen” kurallarına uysak da bazı kötü alışkanlıklar tüm bu çabaları boşa çıkarıyor. Bunlardan en önemlisi sigara ve tütün ürünlerinin kullanımıdır. Sigaranın zararlarına karşı toplumu bilinçlendirmek için tüm dünyada. 9 Şubat Dünya Tütünü Durdurma Günü ve sigarayı bırakmak isteyenler için yeni bir hayata başlamak için bir fırsat olarak görülüyor.

Sigara, nargile, puro, pipo ve elektronik sigara gibi tütün ürünleri beş binden fazla kimyasal (zehir) içermektedir. Bu kimyasallar tüm hücrelerimize zarar verir ve hücrelerimizi yaşlandırır. Tütün kullanımından en çok etkilenen organlar arasında akciğerler, kalp ve damarlar yer almaktadır. Sigara içenlerin hava yollarındaki savunma mekanizmaları bozulur ve bağışıklık sistemi zayıflar; Bu nedenle sigara içenlerde solunum yolu enfeksiyonlarının sigara içmeyenlere göre daha sık görüldüğünü ve daha şiddetli seyrederek ölüm riskini artırdığını ifade etti. Dr. Tülin Sevim, sigara ile Covid-19 arasındaki ilişkiyi şöyle özetliyor: “En çok akciğerleri Covid-19 enfeksiyonu etkiliyor. Sigara içenlerin hava yollarındaki savunma mekanizmalarının bozulması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması, diğer enfeksiyonlar gibi Covid-19 riskini artırmaktadır. Covid-19 virüsü vücuda girdiğinde ACE2 reseptörlerine bağlanır. Sigara içenlerin ağız ve solunum yollarındaki yüksek reseptör seviyesi, hastalığı yakalamayı da kolaylaştırır ve daha şiddetli olmasına neden olur. “

Sigara kronik hastalıkları tetikler
Ayrıca sigara ve tütün ürünleri kullananlar ellerini ağızlarına, dudaklarına ve yüzlerine daha sık götürdükleri için bu davranış nedeniyle hastalık bulaşma riski artmaktadır. Sosyal ortamlarda kullanıcılar arasında nargile veya elektronik sigara paylaşımı ve elden sigara veya sigara paketi ele geçirilmesi de kirlenmeyi artıran önemli bir faktör olarak görülüyor. Birçok araştırma, sigara ve tütün ürünleri kullananların, hiç sigara içmeyenlere göre daha yüksek şiddetli hastalık, yoğun bakım, entübasyon gereksinimi ve ölüm oranlarına sahip olduğunu göstermektedir. Sigara içenlerde Covid-19 enfeksiyonunun daha şiddetli olmasının bir diğer nedeninin de ek hastalıklar olduğuna işaret eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tülin Sevim, “Tütün sadece akciğerlerde değil, kalp ve damar başta olmak üzere birçok organda hasara neden oluyor. Bu nedenle sigara içenlerde KOAH, kardiyovasküler hastalık, inme, hipertansiyon ve kanser gibi hastalıklar daha sık görülmektedir. Bu kronik hastalıkların varlığında Covid-19 yavaştır ve ölüm riski artar. ” diyor.

Popüler inanışın aksine, e-sigara zehir yayar!
Elektronik sigaranın zararları konusundaki bilinçsizlik, giderek daha fazla kişinin bu ürüne yönelmesine neden olmaktadır. Özellikle gençlerin e-sigara kullanmaya teşvik edildiğini, elektronik sigaranın da zehir yaydığını kaydeden Doç. Dr. Tülin Sevim “Zararı azaltılmış bir tütün ürünü olduğu iddiasıyla elektronik sigara pazarlanmaya çalışılıyor. Ancak e-sigarada sıvılaştırılmış nikotinin yanı sıra birçok kimyasal da bulunmaktadır. Bu kimyasallar arasında sağlık tehlikeleri iyi bilinen ağır metaller, tütün bitkilerine özgü nitrosaminler, polisiklik aromatik hidrokarbonlar, formaldehitler, propilen glikol, etilen glikol ve özellikle gençleri cezbetmek için eklenen aromalar bulunmaktadır. Elektronik sigaranın neden olduğu sağlık sorunları üzerine yapılan çalışmalar arasında Covid-19 da bulunuyor. ABD’de 13-24 yaşları arasında yapılan bir araştırmaya göre, e-sigara kullananlarda Covid-19 kapma riski 5 kat artıyor ”diye uyardı.

Pasif içicilik arttı!
Pandemi döneminde yaşanan sosyal izolasyon, sokağa çıkma yasakları, hastalığın neden olduğu endişeler, çaresizlik hissi, psikolojik baskılar sigara içme isteğini tetikleyebilir. Bu dönemde ailelerin evde daha uzun süre birlikte kalması nedeniyle evde pasif sigara içme riskinin arttığını belirten Doç. Dr. Tülin Sevim, “Çocuklar ve gençler örnek aldıkları anne babalarını daha kolay sigara içiyorlar. Bu nedenlerden dolayı özellikle pandemi döneminde sigara ve tütün ürünlerinin zararlarını, hastalığın seyrine etkilerini, tütünden kurtulmanın önemini ve insanları sigarayı bırakmaya teşvik etmenin önemini anlatmak çok önemlidir.

0 0 Puanlar
Konu Puanı

Teknoloji.news: E-Sigara Covid Riskini 5 Kat Artırıyor!

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’

Çernobil Radyasyon Hasarı ‘Çocuklara Geçmedi’. Gebe kalmadan önce Çernobil patlaması nedeniyle radyasyona maruz kalan ebeveynlerin …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör