Ford, Elektrikli Araçlar İçin 29 Milyar Dolar Harcayacak

blank
Ford, Binlerce Mustang Mach-E SUV Teslimatını Erteledi Otomobil üreticisi gecikmeye neyin sebep olduğunu tam olarak söylemedi, sadece "müşterilere kaliteli bir araç sunma taahhüdümüzün bir parçası olarak" elektrikli Mustang'leri geride tuttuğunu söyledi. Ford daha önce Ocak ayında "birkaç yüz" tanesinin kalite kontrolleri için teslimatını ertelediğini söylemişti. Gecikmeyi telafi etmeye yardımcı olmak için Ford, etkilenen müşterilere şirketin FordPass Şarj Ağındaki istasyonlarda ekstra 250 kWh ücretsiz şarj sağlıyor. (Mustang Mach-E'nin alıcıları zaten promosyon olarak 250 kWh ücretsiz alıyorlardı.) Ford ayrıca, "Mustang Mach-E'lerini alırken uzun gecikmeler yaşayan yaklaşık 250 müşteri için 1.000 $ 'a kadar" ilk ayın ödemesini karşılayacağını "söylüyor. " Bu konaklama yerleriyle ilgili haberler ilk olarak Salı günü bir Mach-E forumunda ortaya çıktı. Ford, bir EV'nin piyasaya sürülmesiyle sorun yaşayan yalnız değil. Bu haftanın başlarında, The Verge ilk olarak Volvo'nun, elektrikli araçlar müşterilere ulaşmadan önce bir yazılım güncellemesi göndermek için ABD limanlarında bir dizi XC40 Recharge SUV tuttuğunu bildirdi. Volkswagen, geçen yıl ID 3 toplu pazar EV'sinin lansmanı sırasında bir yazılım sorunu nedeniyle sorun yaşadı. Ford ayrıca, Explorer'ın yeni bir sürümünü 2019'da piyasaya sürerken sorun yaşadı ve bu, şirketin yönetim kademelerinde bir sarsıntıya yol açtı ve Jim Farley'nin Jim Hackett'in yerine CEO olarak geçmesinin habercisi oldu.

İçerik: Ford, Elektrikli Araçlar İçin 29 Milyar Dolar Harcayacak

Ford, Elektrikli Araçlar İçin 29 Milyar Dolar Harcayacak: Otomobil üreticisi, Ford’un 2025 yılına kadar elektrikli ve otonom araçlara 29 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. Bunun 7 milyar doları sürücüsüz teknolojiye ve 22 milyar doları elektrikli araçlara harcayacak, son beş yılda halihazırda ödediği 7 milyar dolar da dahil.

Yeni araçlardan bazıları plug-in hibrit (PHEV) olacak, ancak Mustang Mach-E gibi ürünler ve F-150 pikap ve E-Transit ticari van’ın gelecek elektrikli versiyonları da dahil olmak üzere çoğu tamamen elektrikli olacak. Ford, elektrikli araçların Lincoln lüks markası için “temel” olacağını da belirtti. CEO Jim Farley bir kazanç açıklamasında “Tüm planlarımızı hızlandırıyoruz … pil kapasitesini artırıyoruz, maliyetleri iyileştiriyoruz ve ürün döngüsü planımıza daha fazla elektrikli araç dahil ediyoruz” dedi.

Ford’un dönüşümü ve elektrikli araç devrimindeki liderliğimiz ve otonom sürüşün gelişimi gerçekleşiyor. Şu anda bu iki alana toplam 29 milyar dolar sermaye ve muazzam yetenek ayırıyor ve müşterilere yüksek hacimli, bağlantılı elektrikli SUV’lar, ticari kamyonetler ve kamyonetler getiriyoruz.

Geçen yıl eski CEO Jim Hackett’in yerini alan Farley, “daha agresif” planın Ford’un EV’lerde ve otonom teknolojide lider olmasına yardımcı olmak için tasarlandığını sözlerine ekledi. Şirket, tamamen elektrikli otomobiller ve gelişmiş kendi kendine sürüş teknolojisiyle pazara geç kaldığı için, bu alandaki rakiplerinin – özellikle Tesla ve daha az ölçüde GM’nin – gerisinde kaldı.

Ford, iklim değişikliği karşısında tamamen elektrikli bir geleceği taahhüt etmek için Mercedes-Benz ve Volkswagen gibi diğer otomobil üreticilerine katılıyor. Daha yüksek yatırım muhtemelen GM’ye bir cevaptır ve kısa süre önce 2025’e kadar elektrikli ve otonom araç yatırımı için 27 milyar dolarlık yatırım yapılacağını duyurdu.

Ford ayrıca kısa süre önce araçlarının içindeki teknolojideki değişiklikleri açıkladı. Bu haftanın başlarında, araçlarını 2023 yılına kadar Android Auto’da çalıştırmayı taahhüt eden Google ile bir ortaklığa girdi.

Şimdiye kadarki en karlı araç, çoğunlukla ABD’de satılan gazlı F-150 kamyonet serisi olduğundan, elektrikli araçlara dönmek Ford için kolay olmayacak. Ford, dördüncü çeyrekte 22 milyar dolarlık gelirle 1.1 milyar dolar kazandı, ancak Avrupa dışında dünyanın her yerinde para kaybetti. Üstelik Ford, COVID-19 salgını nedeniyle kişisel elektroniğe olan talep arttığı için çip kıtlığı nedeniyle F-150 üretimini kısmak zorunda kaldı – bu, önümüzdeki iki çeyrekte karını önemli ölçüde azaltabilecek bir şey.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Ford, Elektrikli Araçlar İçin 29 Milyar Dolar Harcayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz

Artık Tesla Satın Almak İçin Bitcoin Kullanabilirsiniz: Kripto para servetlerini harcamanın yollarını arayan Bitcoin hayranları, …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör