Google, En İyi Mühendislerini Kaybediyor

blank
Google Reklam Stratejisini Değiştiriyor

İçerik: Google, En İyi Mühendislerini Kaybediyor

Google, En İyi Mühendislerini Kaybediyor, davranış biçimi ve eski yapay zeka etik araştırmacısı Dr. Timnit Gebru’nun ayrılması nedeniyle şimdiden birkaç yeteneğini kaybetti. Reuters’e göre, mühendislik direktörü David Baker, şirkette geçirdiği 16 yılın ardından geçen ay teknoloji devinden ayrıldı. Baker, haber kuruluşu tarafından görülen bir mektupta, Gebru’nun çıkışının “Google çalışanı olarak devam etme arzusunu söndürdüğünü” söyledi. “Çeşitliliğe inandığımızı söyleyemeyiz ve sonra duvarlarımızın içinden birçok sesin göze çarpan yokluğunu görmezden gelemeyiz.”

Web sitesinde organik alışveriş için altyapı ve özellikler oluşturan yazılım mühendisi Vinesh Kannan da şirketten ayrıldı. Kannan bir tweet’te kararını “Google’ın @timnitGebru ve @RealAbril’e (April Christina Curley) kötü muamelesi kişisel bir kırmızı çizgiyi aştığı” için verdiğini açıkladı.

Timnit Gebru, tartışmalı çıkışına kadar Google’ın Etik Yapay Zeka Ekibine yardımcı oluyordu. Gebru, şirketin dahili “Beyin Kadınlar ve Müttefikler” listesine bir e-posta gönderdikten sonra kovulduğunu söyledi. Olanların temeline inmeye çalışan bir raporda MIT’nin Technology Review, Gebru’nun ayrılışının ortak yazdığı bir makaleyle ilgili bir çatışmanın sonucu olduğunu söyledi. Makalede, çevresel etkisi ve marjinal gruplar için bir dezavantaj yaratma potansiyeli dahil olmak üzere eğitim dili AI ile ilgili konular tartışıldı.

Google AI başkanı Jeff Dean’in dahili bir e-postada meslektaşlarına “gazetenin yayın için [şirketin] barını karşılamadığını” söylediği bildirildi. Görünüşe göre Gebru araştırmayı geri çekme emirlerini geri püskürttü ve teknoloji devine koşulları karşılanmazsa istifa edeceğini söyledi. Twitter’da Google’ın şartlarını kabul etmediğini yazdı ve istifasını kabul etti, işini belirlediği tarihten çok daha erken ve hatta tatilden dönmeden sonlandırdı.

Söylediklerime çok dikkat etmem gerekiyor, bu yüzden açık konuşayım. Benim peşimden gelebilirler. Kimse bana kovulduğumu söylemedi. Kiminle karşı karşıya olduğumuzu gördüğümüz düşünüldüğünde, yasal konuşmayı biliyorsun. diye konuştu.


Curley’e gelince, Google’a “ırkçı saçmalıklarından dolayı” seslendiği için kovulduğunu söyleyen bir çeşitlilik işvereniydi. Hem Gebru hem de Curley Siyah kadınlar. Google, The Verge’e, “Nisan’ın feshini tarif etme şeklini kabul etmediğini, ancak [şirketin] iddiaları hakkında yorum yapması uygun olmadığını” söyledi.

Gebru’nun çıkışı bir kargaşaya yol açarak, binlerce Google çalışanının yanı sıra akademik, endüstri ve sivil toplum destekçilerini, “araştırma bütünlüğüne olan bağlılığını güçlendirmek ve içinde yapılan taahhütleri onurlandıran araştırmaları desteklemeye kesin olarak taahhüt etmek için Google Araştırması’na çağrı yapan bir mektubu imzalamaya sevk etti. Google’ın AI İlkeleri. ” Google Ethics AI ekibi ayrıca, Google’da mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Megan Kacholia’nın görevden alınmasını ve Gebru’nun daha yüksek bir pozisyonda eski haline getirilmesini talep etti. Google CEO’su Sundar Pichai, şirketin ayrılışını dahili bir e-postayla nasıl ele aldığı için özür diledi ve “[şirketin] öğrenebileceği tüm noktaları belirlemek” için ne olduğunu araştırmaya söz verdi.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: Google, En İyi Mühendislerini Kaybediyor

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır?

Twitter Güvenlik Ayarları Nasıl Yapılır? Sosyal medya araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Popüler sosyal …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör