NASA, Ay Görevi İçin 93 Milyon Dolar Harcayacak

blank
NASA, Ay Görevi İçin 93 Milyon Dolar Harcayacak

İçerik: NASA, Ay Görevi İçin 93 Milyon Dolar Harcayacak

NASA, Ay Görevi İçin 93 Milyon Dolar Harcayacak: Amerikan Uzay Araştırma Kurumu, Teksas, Cedar Park merkezli bir şirket olan Firefly Aerospace’e, Ay’da deneyler yapma ve yeni teknolojileri test etme misyonunu gerçekleştirmek için 93,3 milyon dolarlık bir sözleşme verdi. 2023 yılında, şirketin Blue Ghost iniş aracı, uydunun yakın tarafındaki 300 mil genişliğindeki bir havza olan Mare Crisium’a inecek.

Ay yüzeyini incelemek için yaklaşık 207 pound ekipman taşıyacak. 10 cihazından biri, güneşin güneş rüzgarlarını incelemek için Dünya’nın x-ışını görüntülerini yakalayacak, bir diğeri ise termal özellikleri hakkında veri toplamak için Ay’ı inceleyecek. Yine başka bir araç, bir lazer NASA için hedef görevi görecek ve Firefly, Dünya ile Ay arasındaki kesin mesafeyi belirlemek için kullanacak.

Firefly’ın çoğunlukla kendi başına gerçekleştireceği görevin tamamı, NASA’nın Artemis programına beslenecek. Ajans, projenin bir parçası olarak, zaman çizelgesini hızlandırmak için SpaceX ve Blue Origin gibi şirketlere sözleşmeler veriyor. Ancak son haftalarda, NASA’nın insanları aya geri döndürme konusundaki iddialı 2024 hedefine ulaşıp ulaşamayacağı belirsiz hale geldi.

Ocak ayının sonunda, ajansın iki lander sözleşmesi için ödül zaman çerçevesini Şubat sonundan Nisan sonuna kadar sessizce geriye ittiği ortaya çıktı. Ayrıca Kongre, son harcama tasarısında, ajansın talep ettiği 3,2 milyar dolar yerine NASA’nın İnsan İniş Sistemi projesine yalnızca 850 milyon dolar tahsis etti.

0 0 Puan
Konu Puanı

Teknoloji.news: NASA, Ay Görevi İçin 93 Milyon Dolar Harcayacak

Hakkında Taylan Özgür İnal

blank

Tekrar kontrol edin

blank

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak

NASA ve SpaceX, Uydu Çarpışmalarını Önlemek İçin Ortak Çalışacak: SpaceX’in yörüngede halihazırda 1.000’den fazla Starlink …

guest
0 Yorum
Satır içi geri bildirimler
Bütün yorumları gör